Kafes kuşlarında dışkı ile chlamydophila psittaci saçılımının real time PCR ile araştırılması
Investigation of chlamydophila psittaci scattering in cage birds with by real Time PCR
  1. Tez No: 585053
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER CANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kanatlı klamidiozis'i obligat hücre içi bakteri olan Chlamydophila psittaci'nin neden olduğu sistemik, bulaşıcı, ölümlere sebep olabilen, zoonotik bir hastalıktır. Enfeksiyon yaygın olarak güvercinler, papağanlar, kanaryalar ve tavuk, hindi, ördek gibi ticari amaçla yetiştirilen kanatlılar olmak üzere 470'in üzerinde kanatlı türünde görülmektedir. İnsanların yabani ve evcil kuşlarla uzun yıllar geçirmesi, insanlarda enfeksiyonun görülmesine zemin hazırlamaktadır. Bulaşma kuşlar arasında solunum ya da fekal-oral yolla olmaktadır. İnsanlarda ise solunum veya doğrudan temas yolu ile olmaktadır. Bu çalışmada Hatay ilinde kafes kuşlarında klamidiosiz enfeksiyonlarına neden olan Chlamydophila psittaci'nin sekans saçılımının Real Time PCR ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 50 farklı kafesten dışkı örnekleri toplandı. Laboratuvara getirilen ve içerisinde 10 gram dışkı örneği bulunan falkon tüplere 10 ml steril PBS eklenerek vorteks aracılığı ile iyice karıştırıldı ve dışkının sıvı içerisinde çözünmesi sağlandı. Bu işlemin ardından, falkon tüpler 5 dakika beklenerek kaba partiküllerin tüpün dibinde çökmesi beklendi ve üstteki sıvıdan 1 ml alınarak steril tüplere aktarıldı. Bu üst sıvı DNA ektraksiyonu amacıyla kullanıldı. Yapılan analizler neticesinde 50 örneğin 2'sinde (%4) C. psittaci yönünden pozitiflik saptandı. Yapılan analizler sonucunda, bu çalışmadan elde edilen veriler hem bölgemiz açısından riskleri ortaya çıkarmak için hem akademik literatüre katkı hemde yetiştiricileri bilgilendirmek için önemli veriler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The avian chlamydiosis, is a systemic, contagious, fatal and a zoonotic disease caused by obligat intracellular Chlamydophila psittaci. It has been determined in almost over 470 avian species, including pcittacine birds, pigeons, parrots, canaries and commercially grown poultry chickens, turkeys, ducks. This is a fact that people have a close relationship both with wild and pet birds and this has paved the way for infection in humans. The enfection is transmitted by respiratory and fecal-oral route between birds. Transmission of infection to humans occurs through inhalation or direct contact. In this study, it was aimed to determine C. psittaci which causes chlamydosis infections in cage birds in Hatay province. For this purpose, fecal samples were taken from 50 different cages. Ten ml of sterile PBS was added to the falcon tubes containing 10 gr fecal sample and vortexed and the feces dissolutioned in liquid. Then, the coarse particles were allowed to settle for 5 minutes at the bottom of the phalanx tubes and 1 ml of the supernatant was transferred to sterile tubes. This supernatant was used for DNA extraction. As a result of the analyzes, 2 (4%) of 50 samples were positive for C. psittaci. In recent years, efforts to protect public health have gained importance both in the world and in our country, and our findings are an important resource. As a result of the analyzes, the data obtained from this study had both contributed to the academic literature in order to reveal risks for our region and provide important data to inform the growers.