Investigation of seismic behavior of steel structures using response spectrum analysis
Tepki spektrum yöntemi kullanarak çelik yapıların sismik davranışının incelenmesi
- Tez No: 585065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Deprem bölgelerindeki çelik yapıların sismik davranışları iyi bilinmelidir. Bu çalışmanın amacı, tepki spektrum yöntemi kullanarak farklı tiplerde çelik çapraz elemanlarla güçlendirilmiş çelik yapıların sismik davranışlarını incelemektir. En iyi performansın elde edilmesi için birkaç merkezi çelik çapraz çeşidi yapının farklı yerlerinde konumlandırılmıştır. Bu çalışmada 30 ve 50 katlı moment aktaran çerçeveli sistem modelleri ile bu modellerin merkezi çelik çaprazlarla güçlendirilmiş modellerinin dinamik yükler altındaki davranışları incelenip yanal deplasmanları karşılaştırılmıştır. Bu araştırma yapılırken Sap 2000 bilgisayar programı kullanılarak TDY 2007 (Türk Deprem Yönetmeliği 2007) ilkelerine bağlı kalarak tepki spektrum metoduyla veriler elde edilip değerlendirilmiştir. Sonuçlar karşılaştırıldığında çelik çapraz elemanlarının konumu ve tipinin dinamik yükler altında yapının deplasman ve taban kesme kuvvetlerini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları tepki spektrum yöntemi kullanılarak yüksek katlı çelik yapıların dinamik yükler altında yanal deplasmanlarını düşük seviyelerde tutmak için en iyi çelik çapraz çeşidini ve yapı geometrisindeki konumlandırılmasını araştırmada mühendislere yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Seismic behavior of steel structures in earthquake zones should be well known. This study investigates the seismic behavior of steel structures with different types of steel bracing using response spectrum analysis. To find and search the best performance, we use several concentrically bracing types in different locations. In this study, 30 and 50 storey moment resisting frame models and structures retrofitted with different type of bracing in different locations discussed, their behavior under the dynamic loads were analyzed and their lateral displacements were compared. Data were collected and evaluated by using the Sap 2000 computer program and by using the response spectrum analysis according to TEC 2007 (Turkish Earthquake Code 2007) principles. The results show that the position and type of steel braces members significantly affect the displacement and base reactions of the structure under dynamic loads. The results of this study will assist engineers in investigating the best steel brace type and it's positioning in structural geometry to keep lateral displacements of high-rise steel structures under dynamic loads at low levels using the response spectrum method.