Psikolojik danışmayı erken bırakmanın danışanlar ve psikolojik danışman adayları açısından incelenmesi
Examining dropout in psychological counseling from the perspectives of both clients and candidate counselors
  1. Tez No: 585064
  2. Yazar: BURAK TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans öğrencilerinin 2018-2019 bahar döneminde yürüttükleri psikolojik danışmalarda gerçekleşen erken bırakmaları incelemektir. Lisans düzeyinde psikolojik danışman eğitiminde üniversite öğrencileriyle gerçekleştirilen psikolojik danışma oturumlarının neden erken bırakıldığı çalışmada hem danışanlar hem de psikolojik danışman adayları açısından incelenmiştir. Toplam 233 danışanın psikolojik danışma aldığı bahar döneminde 142 danışan çalışmaya katılmayı kabul etmiş ve 27 danışan psikolojik danışmayı erken bırakmıştır. Nitel araştırma deseniyle gerçekleştirilen bu çalışmada psikolojik danışmayı erken bırakan 10 danışan ve oturumları birlikte yürüttükleri 10 psikolojik danışman adayıyla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde kullanılan içerik analizi sonucunda toplam 7 tema elde edilmiştir; 1) danışanların yardım alma kararları, 2) yardım kaynaklarına erişim ve psikolojik danışman seçimi, 3) psikolojik danışmadan beklentiler ve tatmin olma, 4) psikolojik danışmayı erken bırakma, 5) erken bırakmanın danışan ve psikolojik danışman adaylarına etkisi, 6) erken bırakmayı önleyebilecek faktörler, 7) kampüste sunulan psikolojik yardım hizmetleri. Psikolojik yardım almaya kendilerinin karar verdiği süreçte danışanlar psikolojik danışma yardımını kolay ulaşılabilir bulmuştur. Psikolojik danışman adayı seçiminde danışanların yarısı cinsiyeti önemli bir koşul olarak nitelendirmiştir. Daha önce psikolojik yardım almayan danışanların oturumların nasıl ilerleyeceği ve rollerinin ne olacağı konusunda daha fazla endişeye sahip oldukları görülmüştür. Danışanlar çoğunlukla psikolojik danışmayı erken bırakmalarına gerekçe olarak psikolojik danışmadan tatmin olmamalarını gösterseler de oturumlarda bu durumu dile getirmemişlerdir. Psikolojik danışman adayları ise erken bırakmaların nedenleri arasında daha çok danışan kaynaklı faktörlere işaret etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reasons for early withdrawal of the sessions in the counseling services carried out by the undergraduate students of Psychological Counseling and Guidance in the spring term of 2018-2019. In this study, the reasons why the counseling sessions with university students were dropped out early in the level of undergraduate counseling were examined in terms of both the counselors and prospective counselors. In the spring, when a total of 233 counselors received psychological counseling, 142 clients agreed to participate and 27 clients discontinued counseling early. In this study, which was conducted with a qualitative research design, face-to-face interviews were conducted with 10 clients who discontinued counseling early and 10 candidate counselors. As a result of content analysis used in data analysis, a total of seven themes were obtained; 1) deciding to get help, 2) access to help resources and selection of psychological counselor, 3) expectations and satisfaction from psychological counseling, 4) early withdrawal of counseling, 5) the effect of early withdrawal to the client and the candidate counselor, 6) factors that may prevent early withdrawal, 7) psychological help services provided on campus. During the process in which the clients themselves decided to receive psychological help, the counselors found the counseling to be easily accessible. Half of the clients identified gender as an important condition in the selection of psychological candidate counselors. It was seen that the clients who did not receive psychological help before were more concerned about how the sessions would proceed and what their roles would be. Clients often cited their dissatisfaction with psychological counseling as the reason for not attending the sessions, but did not state this during the sessions. Candidate counselors pointed out the factors originating from the counselor among the reasons of early withdrawing.