Red globe üzüm çeşidinde bazı yaz budama uygulamalarının meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of summer pruning applications on grape yield and quality of the red globe grape variety
  1. Tez No: 585066
  2. Yazar: MEHMET SUAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ HALLAÇ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, 2017 yılı vejetasyon periyodunda Isparta İli Keçiborlu ilçesi'nde yetiştiriciliği yapılan 9 yaşındaki Red Globe üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Red Globe üzüm çeşidinde yaz budama uygulamalarının üzüm verimi ve kalitesi üzerine etkilerinin incelendiği araştırmada, çiçeklenmeden 10 gün önce yapılan uç alma (U) uygulaması ile üç farklı fenolojik safhada gerçekleştirilen yaprak alma uygulaması (Y1,Y2,Y3) ve bunların kombinasyonları (U+Y1, U + Y2, U+Y3) yapılmıştır. Yaprak alma uygulamaları ise, taneler bezelye büyüklüğünde (Y1), ben düşme (Y2) ve ben düşmeden 10 gün sonra (Y3) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, yaz budaması uygulamalarının salkım ağırlığı, şıra miktarı, pH, SÇKM, titrasyon asitliği, olgunluk indisi, antosiyanin, toplam fenolik ve C vitamini değerleri üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunurken verim, tane ağırlığı, tane eni ve boyu, salkım eni ve boyu, toplam flavanol, renk değerleri (L,a,b) yaz budamalarından etkilenmemiştir. Üzüm kalite kriterlerinden pH (3.7) ve SÇKM (16.4) en yüksek değeri uç alma uygulamasında alırken, salkım ağırlığı (1186.4 g) en yüksek değeri ile U + Y2 ve titrasyon asitliği (7.17) en yüksek değeri U + Y3 uygulamasında almıştır. Olgunluk indisi (29.14) en yüksek değeri Y2 uygulamasında ve şıra miktarı (728.3 ml) ise U + Y1 uygulamasında belirlenmiştir. Antioksidan özellik gösteren bileşiklerden toplam fenolik madde ( 76.96 mg/g TA gallik asit) en yüksek değeri U + Y3 ve antosiyanin miktarı (393.2 mg/l) en yüksek değeri Y2'de alırken, L- askorbik asit (26.96 mg/100g TA) değeri Y1 uygulamasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 9-year old Red Globe table grape cultivar grown in Keçiborlu district of Isparta during vegetation period of 2017. Effects of summer pruning on yield and quality of 'Red Globe' grape cultivar were investigated. The shoot tipping (U) was carried out 10 days before anthesis. The leaf removal application was carried out in three different phenological stages and their combinations (U + Y1, U + Y2, U + Y3) were conducted. Leaf removal was carried out in pea size (Y1), onset of verasion (Y2) and 10 days after verasion (Y3). Summer pruning applications significantly affected cluster weight, must amount, pH, total soluble solid, titration acidity, maturity index, anthocyanin, total phenolic and L- ascorbic acid values whereas it did not significantly affect yield, fruit weight, fruit width and length, bunch width and length, total flavanol, color values (L, a, b). Among the grape quality criteria, pH (3.7) and TAA (16.4) had the highest value at shoot tipping, whereas cluster weight (1186.4 g) and titration acidity (7.17) had the highest value at U + Y2 and U + Y3 treatment, respectively. Maturity index (29.14) and must (728.3) had the highest value at Y2 and U + Y1 treatment, respectively. Among the antioxidant compounds, total phenolic content (76.96 mg GAE/ g TA acid) was highest at U + Y3 and the amount of anthocyanin (393.2 mg / l) was highest at Y2, while L-ascorbic acid (26.96 mg / 100g TA) was highest at Y1 application.