Kitlesel fonlama yatırım kararlarının davranışsal finans açısından incelenmesi: Kitlesel fonlama platformlarında bir uygulama
The examination of 'crowdfunding investment decisions' in terms of behavioral finance: The practice in the crowdfunding platform
- Tez No: 585067
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kitlesel fonlama, yenilikçi iş fikirlerinin, kitle desteği ile internet ortamında finanse edilmesidir. Klasik finansman kaynaklarına bir alternatiftir. Dünyada oldukça yaygın kullanılan kitlesel fonlama, birçok ülkede yasalarla desteklenmektedir. Ülkemizde ise yasal alt yapıya kavuşması için son zamanlarda çalışmalar başlatılmıştır. Dolayısıyla belirli bir süre içinde ülkemizde de yaygınlaşacağı düşünülmektedir. Davranışsal finans ise finans içerisinde nispeten yeni bir kavram olup klasik finans teorilerinin ekonomik krizleri, piyasada meydana gelen anomalileri açıklamakta eksik kalması sebebiyle finans dünyasına yeni bir bakış açısı sunmuştur. Davranışsal finansın amacı, yatırımcıların yatırım kararlarında, etkisinde kaldıkları eğilim ve önyargıları incelemektir. Temelde bireyi rasyonel bir şekilde hareket etmekten alıkoyan sebepleri açıklamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada kitlelerin gücüyle ortaya çıkan kitlesel fonlama kararları, davranışsal finans açısından incelecektir. Literatürde hem kitlesel fonlama hem de davranışsal finans ile alakalı çalışmalar mevcuttur; fakat kitlesel fonlama ve davranışsal finansın birlikte incelendiği çalışma sayısı oldukça azdır. Dolayısıyla ilgili çalışma literatürdeki bu boşluğu doldurma amacı gütmektedir. Bu amaç doğrultusunda kitlesel fonlama platformlarını kullanan bireylere internet üzerinden anket çalışması yapılmıştır. Veriler“SPSS 22.0”paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, bireylerin kitlesel fonlama kararlarında, büyük ölçüde davranışsal eğilimlerin etkisinde kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Crowdfunding finances innovative business ideas on the internet with the support of the masses. It is an alternative for the classical sources of finance. The Crowdfunding used quite widely around the world is supported in many countries. However, it has been recently started in our country to obtain legal substructure. Therefore, it has been thought that it will be widespread for a length of time. The behavioral finance, however, is a new concept in the finance and it has offered a new perspective to the financial world since the classical finance theories are not sufficient to explain the economic crisis as well as anomalies happened in the market. The aim of behavioral finance is to examine the tendencies and prejudices of investors in their investment decisions. It also endeavors to study the reasons which prevent individuals from rationally thinking. In this thesis, decisions of the crowdfunding arising from the power of the masses will be analyzed in terms of behavioral finance. There exist many studies about not only the crowdfunding but also behavioral finance in the literature, but there exist very few studies based on both. Therefore, the pertinent study pursues a goal of making unignorable contributions to the literature. In the direction of this purpose, the survey study is realized for the individuals who utilized the crowdfunding platform on the internet. Data are analyzed by the packaged software“SPSS 22.0”. As a result of the analysis, the study mostly demonstrates that the decisions of the crowdfunding are under the influence of behavioral tendencies.