Politik temsil ve habitus: 2002 sonrası Manisa milletvekilleri üzerine bir inceleme
Analyse on representatives of Manisa after 2002 period
  1. Tez No: 585075
  2. Yazar: AYBERK EMEKLİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Demokrasi öncesi yönetim sistemlerinde halk iradesinin önemi olmaması, politik temsil kavramının tek taraflı olmasını beraberinde getirmekteydi. Demokrasinin gelişimiyle beraber günümüzde halk, politik temsilin temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Demokrasiyle yönetilen ülkelerde politik temsil, halkın seçtiği temsilcilerin parlamentolarda yer almasıyla gerçekleşmektedir. Bu durum her bireyin temsilci adayının parlamentoda yer almasını sağlamasa da parlamentolar halkın çoğunluğunun iradesinin küçük ölçekli bir haritası gibi görünmektedir. Tercihler aracılığıyla demokratik sistemlerde yönetimde söz sahibi olan halkın, bu tercihlerinin oluşmasında temel aktörlerden biri de habitus kavramıdır. Literatürdeki belirleyici anlamını Pierre Bourdieu sayesinde kazanan habitus kavramı, pek çok değişkenden oluşan dinamik yapısı itibarıyla tek cümleyle açıklanması mümkün olmayan bir kavramı ifade etmektedir. Bireysel olarak taşıdığı anlamın yanı sıra kolektif olarak da bir anlam taşıyan habitus, köklerini tarihten alan ancak geçmişin gölgesinde kalmayarak kendini modernize edebilen bir kavramı belirtmektedir. Buradan hareketle bu çalışmada Manisa halkının habitusu ve bunun politik pratiğe yansıması incelenmiştir. Ayrıca Manisa'nın habitusunun altyapısını anlamak için Manisa'nın tarihsel geçmişi ve Manisa halkının Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki politik tercihleri ortaya konulmuştur. Edinilen bilgiler ışığında Türkiye'de parlamenter sistemde en uzun süreli tek parti iktidarının yaşandığı dönem olan 2002 sonrası Manisa'nın politik tercihleri incelenerek Manisa'nın habitusuna dair politik çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The lack of importance of the public will in pre-democracy systems brought along the unilateral notion of political representation. Today, with the development of democracy, public has become one of the basic elements of political representation. Political representation in the countries governed by democracy takes place with the participation of representatives of people in the parliaments. Although this does not ensure that each person's candidate representative is in the parliament, parliaments seem to be a small-scale map of the will of the majority of the population. One of the main actors in the formation of these preferences of the people who have a say in the administration of democratic systems through the preferences is the concept of habitus. Thanks to Pierre Bourdieu's meaningful explanation in the literature, the winning habitus concept refers to a concept that cannot be explained in a single sentence in terms of its dynamic structure consisting of many variables. The habitus, which has a sense of collectivity as well as individuality, refers to a concept that takes its roots from history but can modernize itself, achieving not to be overshadowed by the past. In this study, the habitus of the people of Manisa and its reflection on political practice were examined. To understand the infrastructure of Manisa habitus, the historical background of Manisa and political preferences of people of Manisa throughout the history of the Republic of Turkey is also put forward. In light of the information obtained via this study, political implications have been deducted by examining the political choices in Manisa after 2002, which is the beginning of the longest period of one-party rule in the parliamentary system in Turkey.