Designers' finishing material selection considerations in interior spaces
İç mekanlarda tasarımcıların bitirme malzemesi seçim etmenleri
- Tez No: 585074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, iç mimarlık disiplininde tasarımcıların malzeme seçim sürecine katkıda bulunan farklı etmenleri araştırmayı ve tasarımcıların zeminler, duvarlar ve tavanlar olarak adlandırılan iç yüzeyler için bitirme malzemesi tercihlerini anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, tasarımcıların bu yüzeyler için malzeme seçim öncelikleri de incelenmiştir. Çalışma, profesyonel olarak çalışan 30 mimar/iç mimar ile yapılan görüşmeler ve anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, tasarımcıların malzeme seçimlerinde dikkate alınan etmenler genel olarak analiz edilmiş ve daha sonra konut projelerinin giriş alanlarına odaklanılmıştır. Çalışmanın bulguları, malzeme seçerken çok çeşitli etmenlerin olduğunu göstermektedir. Bu etmenlerin belirleyicileri temel olarak malzemeye, projeye ve tasarımcıya ilişkindir. Tasarımcılar her malzeme için ve dolayısıyla, her yüzey için farklı değerlendirmelere sahiptir. Tasarımcıların öncelikleri çoğunlukla malzemelerin duyusal özelliklerine odaklanır ve duvarlar bu özelliklerin en yüksek olduğu yüzeylerdir. Malzemelerin teknik özellikleri her yüzey için ikincil derecede önceliklidir. Ayrıca malzemelerin soyut özellikleri duvarlarda malzemelerin imalat özelliklerinden daha fazla önceliğe sahipken, zemin ve tavan yüzeylerinde daha az önceliğe sahiptir. Son olarak, her yüzey için malzemelerin ekolojik özelliklerine tasarımcılar tarafından en düşük öncelik verilmiştir. Bu çalışma, iç mimarlıkta materyal bilgisinin geliştirilmesine ve materyal eğitiminin yaygınlaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, tasarımcılara malzeme seçimlerinde, malzeme üreticilerine ise bitime malzemesi tasarımlarında katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the different considerations contributing to the material selection process in interior architecture discipline and understand designers' finishing material preferences for interior surfaces, namely floors, walls, and ceilings. Also, designers' prioritizations when selecting materials for these surfaces are examined. The study was conducted through interviews and questionnaires with 30 interior architects/ architects professionally working. In the study, designers' material selection considerations were analyzed in general and then entrance areas of interior residential projects were focused on. The findings of the study show that a wide range of considerations is made before selecting a material. The determinants of these considerations are mainly material related, project related and designer related. Designers have different considerations for each material and consequently, for each surface. Their prioritization mostly focuses on the materials' sensorial properties and walls are the surfaces that these properties are the highest. Technical properties are prioritized at a secondary degree for each surface. Moreover, materials' intangible properties are more prior than manufacturing properties in walls and less prior in floor and ceiling surfaces. Lastly, materials' ecological properties are prioritized the lowest by designers for each surface. This study helps to improve material knowledge in interior architecture and to disseminate material education. Also, it has implications for designers while selecting materials, and for material manufacturers while designing finishing materials.