Çevresel çalkantı, teknolojik öğrenme ve firma performansı ilişkisi
The relationship between environmental turbulence, technological learning and firm performance
- Tez No: 585081
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik öğrenme süreçleri üzerine yapılan çalışmalar zamanla artmasına rağmen çevresel çalkantı perspektifinden incelenen çalışmalar hemen hemen yok denecek kadar azdır. Çevresel çalkantının piyasa koşulları üzerinde oluşturmuş olduğu zararlı etkiler firmalar açısından endişe uyandırıcı bir durum oluşturmakla birlikte firmaları yenilik yapmaya zorlamaktadır. Çevresel çalkantı firmalar için belirsizlik, karmaşıklık, değişim ve öngörememe gibi durumlar oluşturmaktadır. Çevresel çalkantının piyasa üzerine gerçekleşen etkilerinden biri müşterilerde tercih değişikliği şeklinde gözlemlenirken diğeri ise teknolojideki ilerleme hızı ile birlikte oluşturduğu teknolojideki değişimi ifade etmektedir. Tüm bu oluşan olumsuz etkilerden teknolojik öğrenme süreçleri ile başa çıkılabileceği öngörülmektedir. Böylelikle tehdit olarak algılanan olumsuzluklar fırsata dönüşecek ve firma performansına katkı sağlayacaktır. Çalışmanın amacı; çevresel çalkantı, teknolojik öğrenme ve firma performansı arasındaki ilişkiyi ampirik olarak araştırmaktadır. Bu kapsamda 1880'den günümüze kurulmuş olan çeşitli endüstri kolları arasında faaliyet gösteren örgütlerden 246 alt-orta-üst düzey yönetici üzerinden elde edilen veriler doğrultusunda bir araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmada önerilen modeldeki değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Bu bağlamda; araştırılan ilişkiler eşliğinde ortaya çıkan sonuç 1) teknolojik çalkantının teknolojik öğrenmeyi teşvik edici rol üstlendiği tespit edilmiş olup teknolojik çalkantı ile teknolojik öğrenme arasında ve 2) teknolojik öğrenme ile firma performansı arasında pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmanın en ilgi çekici yanı ise; teknolojik öğrenmenin teknolojik çalkantı ve firma performansı arasındaki ilişkide aracı rol oynamasının ortaya çıkması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Although studies on technological learning processes have increased over time, the studies examined from the perspective of environmental turbulence are almost negligible. The harmful effects of the environmental turbulence on the market conditions create a concern for the companies and force the firms to innovate. Environmental turbulence creates uncertainty, complexity, change and unpredictability for firms. One of the effects of the environmental turbulence on the market is observed as a change of preference in the customers, while the other refers to the change in the technology it creates along with the speed of technology progress. It is foreseen that all these negative effects can be handled by technological learning processes. Thus, perceived threats will turn into opportunities and contribute to the firm performance. The aim of the study is to empirically investigate the relationship between environmental turbulence, technological learning and firm performance. In this context, a research has been conducted in line with the data obtained from 246 lower-middle-high level managers from organizations operating between various industries branches established since 1880. In this study, the relationships between variables in the proposed model were examined. In this context; The result of the researched relationships is as follows: 1) technological turbulence has been found to play a role in promoting technological learning and it has been found that there is a positive relationship between technological turbulence and technological learning and 2) a positive relationship between technological learning and firm performance. In addition, the most interesting part of the study; It has emerged that technological learning plays a mediating role in the relationship between technological turbulence and firm performance.