Kafkas Üni̇versi̇tesi̇ Eği̇ti̇m Fakültesi̇ Sosyal Bi̇lgi̇ler Öğretmenli̇ği̇ bölümü öğrenci̇leri̇ coğrafya i̇lgi̇, bi̇lgi̇ ve coğrafya okuryazarlik düzeyleri̇
Kafkas University faculty of education social studies teacher department students geography interest, knowledge and geography literacy levels
  1. Tez No: 585079
  2. Yazar: LEYLA KÜBRA BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUCİP DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Öğrencilerinin coğrafya dersi; ilgi, bilgi ve okuryazarlık düzeylerini belirlemektir. Bu amaçla Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencilerin geçmiş eğitim öğretim süreçlerinde MEB müfredatı kapsamında zorunlu olarak aldıkları coğrafya dersleri ve konuları neticesinde elde ettikleri kazanım ve beceriler nicel araştırma yöntemleriyle belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçevesini oluşturan birinci aşamasında Coğrafya Biliminin tanımı, kapsamı, Coğrafya bilgisinin önemi ve Coğrafya Okuryazarlığının faydalarından bahsedilmiş diğer yandan araştırmaya konu edilen Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencilerin geçmiş eğitim öğretim süreçlerinde MEB müfredatı kapsamında zorunlu olarak aldıkları coğrafya derslerivekonularıtespit edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında öğrencilerdeki bilgi kazanımlarının tespiti amacıyla ÖSYM tarafından hazırlan ve çeşitli sınavlarda kullanılmış, bilgi testi sorularından faydalanılmıştır. Coğrafya İlgi (tutum) ve Coğrafya Okuryazarlığı düzeyinin tespiti amacıyla aynı isimli iki test geliştirilmiş bu testlerin pilot ve asıl uygulamalarıdaKafkasüniversitesisosyal bilgiler öğretmenliği bölümünde 2. ve 4. sınıflarda öğrenim görmekte olan 60 öğrenciye uygulanmıştır. Sınav sonuçları SPSS 21 programı ile“t testi”ki kare“ Cronbach Alpha”KruskalWallis Testlerikullanılarakanaliz edilmiştir. Araştırma neticesinde araştırmaya katılan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümündeki giriş düzeyini temsil eden 2. Sınıf öğrencileri geçmiş eğitim öğretim sürecinde MEB müfredatı kapsamında coğrafya dersleri ve konularına zorunlu olarak almış olmalarına rağmen yeterli düzeyde coğrafya dersi ilgisi, coğrafya bilgisi ve coğrafi okuryazarlık düzeyine sahip değildir. Araştırmaya katılan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümündeki mezuniyet düzeyini temsil eden 4. sınıf öğrencileri ise aldıkları akademik düzeydeki coğrafya derslerinin etkisiyle Coğrafya dersi; ilgi, bilgi ve coğrafi okuryazarlık düzeyleri bakımından daha gelişmiş düzeye sahiptir. Araştırmaya katılan tüm Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Öğrencilerinin yaş, cinsiyet, mezun oldukları lise türü gibi bireysel değişkenler bakımından coğrafya dersi ilgisi, coğrafya bilgisi ve coğrafi okuryazarlık düzeyleri bakımından kısmen farklılıklar bulunsa da anlamlı düzeyde farklılıkları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to teach geography lesson of Kafkas University Faculty of Education Department of Social Studies Teaching; to determine levels of interest, knowledge and literacy. For this purpose, it has been tried to determine the qualifications and qualifications of the students studying in Kafkas University Social Studies Education Department as a result of the geography courses and subjects that they have taken in the scope of MONE curriculum in the past education and teaching processes. In the first phase of the research, the definition, scope, importance of geography knowledge and the benefits of Geography Literacy were mentioned. In the second stage of the study, in order to determine the students' knowledge gains, they were prepared by ÖSYM and used in various exams and knowledge test questions were used. Two tests with the same name were developed to determine the level of Geography Interest (Attitude) and Geography Literacy. The pilot and main applications of these tests were applied to 60 students in the 2nd and 4th grades in the Social Studies Teaching Department of Caucasus University. The results of the tests were analyzed by using SPSS 21 program, t-test, chi-square“Cronbach Alpha”KruskalWallis Tests. As a result of the research, the 2nd grade students representing the entry level in the Social Studies Teaching Department who participated in the research did not have sufficient geography lesson interest, geography knowledge and geographic literacy level although they had taken compulsory geography lessons and subjects within the scope of MEB curriculum in the past education and training process. The fourth grade students representing the graduation level of the Social Studies Education Department participated in the research. it has a more advanced level of interest, knowledge and geographical literacy. Although there are some differences in terms of interest in geography lesson, geography knowledge and geographical literacy levels in terms of individual variables such as age, gender, type of high school they graduated from, all Social Studies Teacher Students participating in the research have significant differences.