Boşanma sürecinde olan kişilerde çocukluk çağı travmalarının duygu düzenleme stratejileri ile ilişkisi üzerine bir araştırma
An research on the relati̇on shi̇p between chi̇ldhood traumas and emoti̇onal regulati̇on ski̇lls of the people i̇n process of di̇vorce
- Tez No: 585084
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BARANSEL ISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, Boşanma Sürecinde olan ya da boşanmış kişilerde Çocukluk Çağı Travmalarından Fiziksel İstismar, Cinsel İstismar, Duygusal İstismar, Duygusal İhmal ve Fiziksel ihmal türlerinin Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejileri ile ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca, Çocukluk Çağı Travmaları ve Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejilerinin çeşitli demografik değişkenler ile olan ilişkilerine bakılmıştır. Bu kapsamda, kişilerin stresli durumlar ile bilişsel baş etme şekillerini etkileyen değişkenlerin değerlendirilmesi ve psiko-sosyal gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan 89 gönüllü kişi tarafından Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Bilişsel Duygu düzenleme ölçeği doldurulmuştur. Öncelikli olarak verilerin normallik dağılımına bakılmıştır. Daha sonra hipotezlerin değerlendirilmesi amacı ile t-testi, varyans analizi ve farklılaşma analizi kullanılmıştır. Bulgularda, Duygusal İstismar, Duygusal İhmal, Fiziksel İstismar ile farklı duygu düzenleme stratejileri arasında anlamlı pozitif ve negatif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Bilişsel Duygu Düzenleme stratejilerinin kullanımının eğitim, gelir, sosyal destek gibi sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaştığı anlaşılmıştır. Ayrıca Bilişsel duygu Düzenleme Stratejilerinin kullanımına göre boşanmaya yönelik yaşanan olumsuz duyguların düzeyinin farklılaştığı görülmüştür. Bulgular alan yazında yer alan diğer çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between physical abuse, sexual abuse, emotional abuse, emotional neglect and physical neglect from childhood traumas in divorced or divorced individuals was investigated. In addition, the relationship between childhood traumas and cognitive emotion regulation strategies with various demographic variables were examined. In this context, it was aimed to evaluate the variables that affect cognitive coping skills with stressful situations and to determine their psychosocial needs. A total of 89 volunteers completed the Demographic Information Form, Childhood Trauma Scale and Cognitive Emotion Scale. Firstly, the distribution of normality of the data was examined. Then, t-test, variance analysis and differentiation analysis were used to evaluate the hypotheses. Significant positive and negative relationships were found between Emotional Abuse, Emotional Neglect, Physical Abuse and different emotion regulation strategies. It was understood that the use of cognitive emotion regulation strategies differed according to socio-demographic variables such as education, income and social support. In addition, according to the use of Cognitive Emotion Regulation Strategies, it was seen that the level of negative emotions experienced for divorce was different. The findings were discussed in the context of other studies in the literature