Avrupa Birliği'nde bölgesel politikalar, kırsal kalkınma ilişkisi ve Türkiye
The regional policy of European Union, its relationship with rural development and Turkey
  1. Tez No: 127683
  2. Yazar: ARZU PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET AB bölgesel politikanın oluşturulmasından bu yana bölgesel farklılıkları azaltmayı, az gelişmiş bölgelerde yaşayan Avrupa halkının yaşam kalitesini yükseltmeyi ve Birlik çapında ekonomik ve sosyal uyumu gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Ekonomik ve sosyal uyumu gerçekleştirmek için bölgesel politikalar diğer Topluluk politikalarıyla eşgüdüm içerisinde olmak zorundadır. Bu politikalardan birisi de 1999'daki OTP Reformuyla oluşturulan kırsal kalkınma politikasıdır. Bölgesel politikalar kapsamında yapısal fonlar tarafından desteklenen az gelişmiş bölgelerin ekonomisi tarım sektörüne dayanmaktadır. Bu sebeple bölgesel ve kırsal politikalar arasında organik bir bağ söz konusudur ve aralarındaki bağ gelecekte daha da çok artacaktır. Bu çalışma AB kapsamında bölgesel politikaların gelecekte nasıl şekilleneceğini ve kırsal kalkınmayla ilişkisini, AB'yle karşılaştırarak Türkiye'deki yaşanılan problemleri değerlendirmeyi ve katılım öncesi süreçte Türkiye'de ne gibi çalışmaların yapılması gerektiğini ortaya koymaya çalışmıştır. Sonuç olarak bu çalışmaya göre, bölgesel politikalar ve kırsal kalkınma politikaları gelecekte Türkiye'nin öncelikleri arasında yer almalı ve birer devlet politikası olmalıdır. AB'ye ve dünyadaki değişen koşullara uyum sağlama ancak bu sayede gerçekleşecektir. «t
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EU regional policy seeks to reduce regional disparities, increase the quality of life of the European citizen living in the least-favoured-regions and to ensure economic and social integration across the Union since its establishment. Therefore to ensure economic and social integration across the Union, regional policies must work with other Community policies in a coordination. One of these policies is Rural Development, established by the Common Agricultural Policy (CAP) reform in 1999. The least favoured areas which are supported by Regional policies and Structural funds, economically depends on agriculture, so there is an interrelationship between regional policies and rural development and the relationship seems to increase in the future. This study aims to analyze how the regional policies and rural development policies in European Union's future are wrought, to evaulate the problems of Turkey by comparing with EU and to determine what should be done in Turkey in the pre- accesion process for EU. According to the study, in the future regional policies and rural development policies should be in the priorities of the Turkey and become as a state policy. The adjusment to the EU and the changing condition in the world will be realized in this way.