Erzincan Mollaköy ham perlit agregasının taşıyıcı hafif beton üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 58509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Mevcut betona alternatif olarak; hafif, ekonomik ve ısı iletimi daha düşük bir taşıyıcı beton üretebilmek için bölgede mevcut olan fakat şu anda beton üretiminde kullanılmayan Erzincan Molla Köy ham perlit agregasının taşıyıcı hafif beton üretiminde kullanılabilirliği, elde edilen betonların izolasyon kabiliyeti ve puzolanik özelliği araştırılmıştır. Erzincan Molla Köy perlit sahasından TS 707' ye uygun olarak alman ham perlit agregası üzerinde; birim-ağırhk, organik madde miktarı, su emme oranı, kızdırma kaybı ve birim hacim ağırlık deneyleri yapılmıştır. Bulunan sonuçların, literatür ve standartlarda hafif agregalar için belirtilen limitler içerisinde kaldığı görülmüştür. ACI 211.2-81 ve ASTM 04.02-95 nin taşıyıcı hafif beton için önermiş olduğu agrega gronometresi kullanılarak 150, 200, 250, 300 ve 350 dozda ve 50mm ile lOOmm slump değerinde farklı karışımlar yapılmış ve elde edilen taze betonların çökme, yaşbirim ağırlık sıkışma faktörü ve sertleşmiş betonların, kuru birim ağırlık, su emme. basınç mukavemeti, yarmada-çekme mukavemeti ve ısı iletimi gibi bazı fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Bulunan bu değerlerin, Neville, Postacıoğlu, ASTM, ACI, TS 2511 ve. Gambhir'in taşıyıcı hafif betonlar için belirttikleri özellikleri taşıdığı görülmüştür. Yapılan karışımlarda 50 ile lOOmm lik çökme değerlerinin, işlenebilirlik için yeterli olduğu ve segregasyon oluşturmadığı görülmüştür. Beton basınç mukavemetinin, dozajın artması ile arttığı ve çökmenin artması ile azaldığı görülmüştür. Ayrıca Normal betonlara göre birim ağırlıkta %23 ile %29. ısı iletiminde %69 civarında bir azalma elde edilmiştir. Puzolanik özelliği araştırmak için Fırat agregası kullanılarak B225 karışım hesabı yapılmıştır. Bu karışımdaki diğer malzemeler sabit tutularak çimentonun % 10. 20. 30 ve % 40 nın yerine öğütülmülüş perlit agregası kullanılarak yeni karışımlar yapılmıştır. Bu karışımlar sonucunda, karışıma toz perlitin katılması; betonun işlenebilirliğini ve basınç mukavemetini düşürdüğü görülmüştür. Bu çalışma sonucunda %20 lik katkının puzolanik özellik ve çalışabilirlik açısından yeterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY To produce an alternative concrete to the normal concrete that is lightweight, economic and has a better thermal insulation than normal concrete. For this reason, we investigated usefulness of Erzincan Molla köy raw perlite aggregate to produce this type of structural lightweight concrete. On the same time we have investigated thermal insulation and pozzolanic properties of this production concrete. Organic impurities, unit weight, water absorption, loss on ignition and bulk density tests were made on of Erzincan Molla köy raw perlite aggregate which was sampling according to T.S 707. It was seen that the tests results conformed with literature and standards values. Concrete mix was made at five different dosage such as 150, 200, 300, and 350 kg/mJ and two different slump 50 and 100 mm with using Erzincan Molla köy raw perlite aggregate at recommended grade by ASTM 04. 02-95 and ACI 21 1.2-81. Unit weight, slump and compacting factor of this fresh concrete and some physical and mechanical properties such as dry unit weight, water absorption, compressive strength, splitting strength and thermal conductivity of this hardened concrete was determined. It was seen that results which has been found from the tests is conformed with Neville, Postacioglu. ASTM. ACI, TS 2511 and Gamphir's results which are recommended for structural lightweight concrete's. From this study; it was seen that 50 and 100 mm slump value is enough for workability and no segregation was seen at these slump values. The results shown that compressive strength of the concrete's are increasing with increasing dosage and decrease with slump value increase. Apart from this, the unit weight and thermal conductivity of the concrete has been reduced 23-29 and 69 percent respectively according to normal concrete. For investigation of pozzolanic activity of Erzincan Molla köy raw perlite aggregate. C22.5 concrete mix design was made. To produce new mix's, In the mix design, while other materials was holding fixed, Portland cement was replacement with grounded perlite aggregate at 10,20,30 and 40 percent of total cement content. After making these mix's, The results shown us that replacement of grounded perlite aggregate reduce the workability and compressive strength of concrete's. According to results, we can say that 20 percent replacement of grounded perlite aggregate is enough for pozzolanic activity and workability.