Sanatın yeni aracı olarak dijital kodlama ve yazılım sanatı
As a new tool of art digital coding and software art
- Tez No: 585125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde ki mekatronik yapılanmalardan, yapay zeka araştırmalarına varana kadar birçok uygulama alanı bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve“dijital kodlama”ile gerçekleştirilmektedir. Endüstri 4.0 olarak nitelendirilen çağın temelini, yeni medya teknolojilerinin sunduğu imkanlar oluşturmaktadır. Devrim niteliğindeki değişimler zemin oluşturan“kodlama”yeni medya sanatının da tamamında var olan bir özelliktir. Sanatın bilgisayar aracılığıyla üretilmesi, üretilenin donanımlar aracılığıyla etkilere tepki vermesi, sanal mecrada paylaşılması, dijital yapılar üzerinde değişiklikler yapılabilmesi, sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları yeni medya teknolojileri sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu özellikler yeni bir dilin kullanımı ile sağlanmaktadır. Araştırmada, bilgisayarların sunduğu“kod”dili, sanatın yeni aracı olarak yorumlanmaktadır. Araştırmada yeni medya sanatının ne olup olmadığı, sınırları ve tanımları literatürün katkısıyla kuramsal ele alışların ışığında aktarılmaya çalışılmıştır. Bilgisayarda programlama ile ilgili teknik ve temel bilgilerin aktarımı, dijital kodlamayı sanatın yeni aracı olarak değerlendirmenin nedenini anlamak adına yararlı olacaktır. Araç olmanın ötesinde yöntem olarak kullanılan kodlama ise yazılım sanatını, yazılımın kullanıldığı diğer yeni medya sanat çalışmalarından ayıran duruma işaret etmektedir. Bu kapsamda,“Sanatın yeni aracı olarak dijital kodlama ve yazılım sanatı”konulu araştırmada, teknoloji ve sanat ilişkisi irdelendikten sonra teknik olarak programlama ve yazılım dillerine değinilmiştir. Yeni medya sanatını diğer sanat çalışmalarından ayıran özellikler açıklandıktan sonra içinde yazılım barındıran uygulamalar ile yazılım sanatının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the mechatronic structures of today to the researchers of artificial intelligence, many application areas are realized with the development of computer technologies and“digital coding. The basis of this era, which is described as Industry 4.0, is the opportunities offered by new media technologies. The revolutionary changes to make up ground ”coding“ is a feature that exists in all of the new media art. New media technologies are used to produce art through computers, react to the effects through the equipment, share in the virtual environment, make changes on digital structures, and implement virtual and augmented reality applications. These features are provided by the use of a new language. In the research, ”code" language presented by computers is interpreted as the new tool of art. In this research, it is tried to convey what is the art of new media, its boundaries and definitions in the light of theoretical approaches with the contribution of literature. The transfer of technical and basic knowledge of computer programming will be useful to understand why digital coding is the new tool of art. Coding, which is used as a method beyond being a tool, points to the situation that distinguishes the art of software from other new media art works where the software is used. In this context, in the research on kodlama digital coding and software art as a new tool of art,, after examining the relationship between technology and art, technical programming and software languages are mentioned. After explaining the features that differentiate the art of new media from other works of art, the applications that include software art and software art are evaluated.