The moderating effect of financial literacy on the adoption of fintech
Finansal okuryazarlığın fintech kabulündeki düzenleyici etkisi
  1. Tez No: 585124
  2. Yazar: CİHAN ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yeni teknolojilerin ortaya çıkması tüm sektörlerde olduğu gibi finansal hizmet sektöründe de farklı iş modellerinin belirmesine olanak sağlamıştır. Fintechler ise gelişen yeni teknoloji ve yeni iş modelleri sayesinde geleneksel finansal hizmet sağlayıcılarıyla rekabet edebilir hale gelmiştir. Bu araştırmada Fintechler, geleneksel finansal hizmet sağlayıcı şirketlerin haricinde finansal ürün ve hizmet sunan şirketler olarak tanımlanmıştır. Çalışma kapsamında seçilmiş olan çeşitli risk ve fayda unsurlarının, algılanan risk ve fayda aracılığıyla Fintech şirketlerinin kabulüne olan etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, kullanıcıların finansal okuryazarlık düzeylerinin, Fintech'lerin sağladığı hizmet ve servislerin kabulü üzerindeki etkisinin ne düzeyde olduğu incelenmiştir. Son olarak, Fintech şirketlerinin sunduğu ürün ve hizmetleri halihazırda kullanmakta olan ve kullanmayı düşünen kişiler arasında algılanan fayda ve risk etkisi açısından kabul düzeylerinden belirgin bir farklılık olup olmadığı çalışılmıştır. Araştırma kapsamında toplam 389 katılımcıya ulaşılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarının, bu alanda çalışma yapan araştırmacılar, finansal hizmet sektöründe yer alan şirketler, Fintech'ler ve Fintech'lerin sunduğu hizmetlerin mevcut ve potansiyel kullanıcıları tarafından ilgi göreceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of new technologies has enabled the development of new business models in the financial services industry similar to other industries. Thanks to these new technologies and business models, Fintech is now capable of competing with traditional financial service providers. In this academic work, Fintech is defined as certain companies that provide financial products and services other than traditional financial service companies. The effect of selected risk and benefit factors on the Fintech adoption intention through perceived benefit and perceived risk was investigated within the scope of this research. Moreover, to what extent the financial literacy levels of the users affect their Fintech adoption intention was examined. Finally, it was investigated if the effect of perceived benefit and risk constructs on Fintech adoption intention differs significantly for current and potential Fintech users. The survey as part of this research was reached a total number of 389 participants. The results obtained in this research are believed to attract the attention of researchers working in this field, companies operating in the financial services industry as well as existing customers and potential users of Fintech.