İbn Haldûn ve Herbert Spencer'da kanun ve otorite
Ibn Khaldûn and Herbert Spencer law and authority
- Tez No: 585130
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUŞPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tez, İbn Haldun ve Herbert Spencer'ın kanun ve otorite kavramları ile bağlı devlet ve hukuk sistemlerine dair anlayışları hakkındadır. Her iki filozofun genel teorileri, siyasetle alakalı olmakla birlikte devlet ve hukuk düzenine ait tarihi gelişimleri ve temel yasaları içerir. Bu bakımdan siyaset ve hukuk kuramlarında, özellikle devletin kurucu unsurları, hukuk sisteminin temel ilkeleri, bireyin veya vatandaşın temel hakları, medeniyet tasavvurları gibi konulardaki düşünceleri irdelenmiştir. Ayrıca İbn Haldun ve Spencer'ın devlet ve vatandaşlar, devletin kendi kurumları arasındaki ilişkileri içeren düzenlemelerini belirleyen, kamu yönetimi ve anayasal hukuk ile alakalı teorilerini kapsamaktadır. Bu disiplinler, tarihte birbirine geçmiş durumda oldukları için filozofların eserlerinde iç içedir. Nitekim tezimizde de kaçınılmaz olarak filozofların düşünceleri bu alanlarda irdelenmiş fakat daha ziyade felsefi metodla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about Ibn Khaldun's and Herbert Spencer's understanding of the concepts of law and authority in connection with the state and legal systems. While the general theories of both philosophers are related to politics, they include historical developments and basic laws of state and legal order. In this respect, the political and legal theories, especially the founding elements of the state, the basic principles of the legal system, the fundamental rights of the individual or citizen, the ideas of issues such as civilization were examined. It also covers the theories of Ibn Khaldun and Spencer concerning public administration and constitutional law, which determine the arrangements of the state and citizens, including the relations between the state's own institutions. These disciplines are intertwined in the works of philosophers because they are intertwined in history. As a matter of fact, in our dissertation, philosophers' thoughts were inevitably examined in these fields but rather they were realized by philosophical method.