Industry concentration and stock return: Evidence from Turkey
Endüstri yoğunlaşması ve hisse senedi getirisi: Türkiye üzerine bir çalışma
- Tez No: 585129
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DONDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İmalat sektöründe, firmalar operasyon kararlarından doğan riskli nakit akımlarıyla hisse getirilerini etkileyebilmektedirler. Bu kararlar sadece firmaların finansal yapılarına bağlı olmamakla birlikte onların imalat sektöründeki özelliklerine de bağlıdır. Firmaların ayırt edici özelliklerinden olan aralarındaki rekabet düzeyi hisse getirilerini tahmin etmede önemli faktörlerden biridir. Yaratıcı yıkım hipotezi ve yapı, davranış ve performans paradigması hisse getirileri ve rekabet arasındaki ilişkiyi belirlemek için ilgili kanallardır. Bu nedenle bahsi geçen ilişki hem mikroekonominin hem de finans alanının kapsamına girmektedir. Bu çalışmanın amacı endüstri yoğunlaşması ve hisse getirisi ilişkisini Türkiye imalat ve hisse piyasası yoluyla incelemektir. Üç aylık periyotlardan (Mart 1998'den Aralık 2018'e kadar) oluşan dengesiz panel verileri endüstri yoğunlaşması üzerine firma getirilerinin Fama-MacBeth regresyonu için diğer kontrol değişkenleriyle birlikte kullanılmıştır. Bununla birlikte endüstri yoğunlaşmasını ölçmek için Herfindahl-Hirschman endeksinden firmaları Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflamasına (NACE) göre tasnif ederek yararlanılmıştır. Hisse getirisi ve endüstri yoğunlaşması için farklı ülkelerden analizler olsa da bu çalışma Türk imalat firmalarının ve onların borsaya kote edilmiş hisse senetleri için yapılan ilk ampirik örnektir.
Özet (Çeviri)
In manufacturing sector, firms are able to influence their stock returns by means of risky cash flows due to their operating decisions. These decisions are not only dependent on firms' financial structures but also on their characteristics related to product markets. Competition level among firms which represent firms' distinctive features is one of the important factor for the estimation of stock returns. Creative destruction hypothesis and structure, conduct and performance paradigm are channels in order to determine the relation between stock returns and competition. Therefore, this relation is subject for finance and also microeconomy. The aim of this study is to examine the relation between industry concentration and stock return in terms of Turkey's product and stock market. Quarterly unbalanced data (from March 1998 to December 2018) is used for the Fama-MacBeth regression of firms' returns on industry concentration with other controlling variables. Moreover, Herfindahl-Hirschman index by sorting firms according to Statistical Classification of Economic Activities in the European Community (NACE) is used in order to measure industry concentration. Although, there are analyses from other countries for the relation between concentration and stock return, this study is the first empirical evidence from Turkish manufacturing firms and their stock shares listed in Borsa Istanbul.