Molla Fenari'nin Fevaid el-Fenari adlı eserinin tercüme tahlil ve değerlendirilmesi
The research on the 'Fevaid al- Fanari' of Molla Fenari
  1. Tez No: 585131
  2. Yazar: MUSTAFA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET NASİH ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mantığı sistemli bir şekilde öğretmek amacıyla tarih boyunca çalışmalar yapılmıştır. Porphyrios'un Aristoteles'in Kategoriler'ine giriş olarak yazmış olduğu İsagoci adlı eser de bu çalışmalardan biridir. İslam dünyasında ortaya çıkan İsagoci üzerine şerh ve haşiye yazma geleneğinde en çok şöhret bulmuş olan eser; on üçüncü yüzyılda yaşamış olan Esirüddin el-Ebherînin İsagoci'sidir. Bir hayli itibar görmüş olan bu eser, İslam dünyasında İsagoci'nin şerh ve haşiyeleri ile kendine has ayrı bir gelenek oluşturmuştur. Osmanlı Devletinin en önemli ilim adamlarından biri olan Molla Fenârî, birçok ilim dalında değerli eserler kaleme almıştır. Mantık ilmi alanında kaleme aldığı Fevaid el-Fenari isimli eseri bunlardan biridir. Esîrüddin el-Ebherî'nin İsagoci adlı eserine şerh niteliğindeki bu çalışması, gerek Mantık ilminin tartışmalı konularına getirdiği açıklamalar, gerekse de eğitim kurumlarında yüzyıllarca Mantık öğretimi için kullanılması nedeniyle önemli bir yere sahiptir.“Molla Fenari'nin, Fevaid El-Fenari Adlı Eserinin Tercüme Ve Değerlendirilmesi”adlı bu çalışmamız, Fenârî'nin mantık anlayışını ortaya koymayı hedeflemektedir. İki ana bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümü, Molla Fenârî'nin Mantık ilmi ile ilgili görüşlerine, eserin değerlendirmesine ve konu hakkındaki anlayışının tespitini kapsamaktadır. İkinci Bölüm, Fevaid El-Fenari adlı Eserinin Tercümesine ayrılmıştır. Sonuç olarak, Fenârî'nin mantık ilmi anlayışına dair bu çalışmamız ile onun İslam mantık geleneğinin bir takipçisi olduğu ve alana yeni perspektifler kazandırdığı bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies have been conducted throughout history to teach logic in a systematic way. Porphyrios' Isagoci, which he wrote as an introduction to Aristotle's Categories, is one of these works. Isagoci emerged in the Islamic world, the most famous in the tradition of writing annotation and annotation; Esiruddin al-Ebherî lived in the thirteenth century. This work, which has been highly respected, has created a distinct tradition in the Islamic world with its commentaries and hashiyahs. Molla Fenârî is one of the most prominent scholars of the Ottoman Empire. He wrote valuable works on many branches of science. One of the his prominent work, it is called Fevaid el-Fenari, is written on the science of logic. This work, which is an annotation to Esîrüddin al-Ebherî's Isaguci, has gained an important place in this field, both for the explanations he brought to the controversial issues of logic and for the teaching of logic in educational institutions for centuries. Our research includes the study Molla Fenari's Fevaid El-Fenari. In this study, we aimed to reveal Fenârî's understanding of logic. For this purpose, the first part of the thesis is divided into two main chapters. In this regard, we aimed to determine Mulla Fenârî's views on the Science of Logic. In the second part, we evaluated the study and its understanding on the subject. Then we examined the second part. This section is dedicated only to the translation of Fevaid El-Fenari. In the evaluation of the results, it is concluded that this study is the legacy of Islamic logic tradition and including new perspectives that enrich the field.