Histidin¬Cu2+ hibrit yapıların sentezlenmesi karakterize edilmesive sulardan boya giderimi amacı ile kullanılabilirliğinin araştırılması
Synthesis and characterization of histidine-Cu2+ hybrid structures and investigation of their usability for dye removal from water
  1. Tez No: 585141
  2. Yazar: SÜREYYA TAVLAŞOĞLU YANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez kapsamında, organik bileşen olarak histidin amino asiti ve inorganik bileşen olarak Cu(II) iyonu kullanılarak çiçek benzeri şekillere sahip aminoasit-inorganik hibrit yapılar (Histidin-Cu(II) hibrit yapılar, His-Cuh yapılar) sentezlendi ve çeşitli açılardan karakterize edildi. Sentezlenen His-Cuh yapıların morfolojileri SEM ile kimyasal yapı kompozisyonları EDX ve FTIR ile belirlendi. Sentezlenen His-Cuh yapıların peroksidaz enzim mimik davranışları incelendi ve His-Cuh yapıların morfolojileri ve enzim mimik davranışları üzerine sentez pH'sının etkisi araştırıldı. En düzgün morfolojinin pH 7'de oluştuğu tespit edildi. En yüksek aktiviteye, pH 7'de sentezlenen His-Cuh yapıların sahip olduğu tespit edildi. pH 9'da sentezlenen His-Cuh yapılar hariç diğer pH değerlerinde (pH 6-8) sentezlenen His-Cuh yapıların optimumpH değeri 8 olarak hesaplandı. Ayrıca sentezlenen bu His-Cuh yapıların endüstriyel açıdan önemli iki boyanın giderimi amacı kullanılabilirliği test edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aminoacid-inorganic hybrid structures (Histidine- Cu(II) hybrid structures, His-Cuh structures having flower shape ) were sythesized by using Histidine aminoacid as organic component and Cu(II) ion as inorganic component and characterized from various angles. The morphologies of the synthesized His-Cuh structures were evaluated by SEM, chemical structres and composition were determined by using EDX and FTIR. Peroxidase mimic properties of His-Cuh structures were also determined. The effect of synthesis pH on morphology and enzyme mimic behavior of His-Cuh structures synthesized between pH 5-10 was investigated. The most uniform morphology was determined at pH 7. His-Cuh structures synthesized at pH 7 were found to have the highest activity. Except His-Cuh structures synthesized at pH 9, the optimum pH value of His-Cuh structures synthesized at other pH values (pH 6-8) was calculated as 8. In addition, the usability of these structures for the purpose of decolorization two industrially important dye was tested.