Türk resim sanatında sürreal eğilimler
Surreal trends in Turkish painting
  1. Tez No: 585140
  2. Yazar: YAĞIZHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR OSKAY ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan araştırmanın birinci bölümünde Sürrealizm haraketinin doğuşuna zemin hazırlayan ögelerden ve dönemlerden bahsedilmiştir. Sürrealizmin tarihi sürecine ayrıntılı olarak değinilmiştir. İki büyük dünya savaşı arasında kalan sürrealitenin doğduğu tarihteki insanın psikolojik durumu ile empati yapıp anlamlandırabilmek ve dönemin psikolojik çözümlemesini yapabilmek adına dönem, üç başlık altında incelenmiştir. Sosyolojik, felsefi ve psikolojik açıdan çözümlemesi yapılmıştır. Tarihte akıma öncülük etmiş sanatçılardan (Rene Magritte, Giorgio De Chirico, Ernst Fuchs) ve Türkiye içerisinde Sürrealizm haraketine dahil olmuş sanatçılardan (Ergin İnan, Gürkan Çoşkun-Komet, Alattin Aksoy) bir seçki yapılmış, hayatları ve çalışmaları incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde Yağızhan Çalışkan'ın hayatı ve tez dönem çalışmalarına yer verilmiş, çalışmalarında plastik bir değer oluşturulmaya çalışılmış ve geçmişten günümüze köprü kurmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the research, the elements and periods that prepared the ground for the movement of Surrealism were mentioned. The historical process of surrealism is discussed and researched in detail. The period was examined under three headings in order to make sense of empathy and make psychological analysis of the period with the psychological state of the human being at the time of the birth of surreality between the two great world wars. Sociological, philosophical and psychological aspects were analyzed.