Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı yurt dışı okulların swot analizi
Swot analysis of overseas schools attached to Ministry of National Education
  1. Tez No: 585154
  2. Yazar: ÖZLEM AKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜRLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Stratejik bir planlamanın en önemli adımlarından biri, kurumun iç ve dış çevresini değerlendirebilmesine rehberlik eden durum analizidir. Durum analizi yaparken en çok kullanılan yöntemlerden biri olarak SWOT analizi öne çıkmaktadır. Çünkü SWOT analizi kurumlara iç çevrelerinin değişkenleri olan güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmeye, dış çevrelerinin değişkenleri olan fırsatları ve tehditleri belirlemeye olanak sağlamaktadır. Bu sayede kurumlar, güçlü yönleriyle tehditleri engelleyebilecek ve çevredeki fırsatlarla zayıf yönlerini güçlendirecek planlamalar yapmaktadır. Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı yurt dışında faaliyet gösteren okulların mevcut durumlarını SWOT analizi ile ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırma, MEB'e bağlı yurt dışında faaliyetini sürdüren 60 okulda yapılmıştır. Araştırmada hem nitel hem de nicel verilere ulaşılmıştır. Nicel verileri elde etmek için tüm okulların temsil edilebilmesi adına toplamda 8.sınıf ve üstü 530 öğrenci, 128 öğretmen ve 50 yöneticiye araştırmacı tarafından hazırlanan güvenirliği ve geçerliği sağlanmış anketler uygulanmıştır. Nitel verileri elde etmek için MEB'e bağlı yurt dışı okullarda daha önceden görevlendirilmiş beş öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Öğretmen, öğrenci ve yöneticilerinden elde edilen bulgular ayrı ayrı analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu doğrultuda MEB'e bağlı yurt dışı okullardaki öğretmen, öğrenci ve yönetici görüşleri ile bu okulların güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditleri tespit edilmiştir. Son olarak, MEB'e bağlı yurt dışı okullara yönelik belirlenen güçlü ve zayıf yönlerle fırsat ve tehditler karşılıklı çaprazlanarak SWOT Matrisi oluşturulmuş ve dört farklı strateji geliştirme örneği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors of strategic planning is the situation analysis through which an institution is guided for evaluating its inner and external environment. In all the ways of situation analyzing, SWOT analysis appears to be one of the most used one because SWOT analysis allows organizations to explore the strengths and weaknesses of their inner environment, and to identify opportunities and threats that are elements of their external environment. In this study, it is aimed to present the current status of overseas schools attached to the Ministry of National Education by SWOT analysis. The research will be carried out in 60 schools operating under the Ministry of National Education. In order to obtain quantitative data, questionnaires prepared by the researcher were administered to 530 students (8.grade and above), 128 teachers and 50 administrators. In order to obtain qualitative data, semi-structured interviews were conducted with five teachers who were previously assigned in MoNE overseas schools. Findings obtained from teachers, students and administrators were analyzed and interpreted separately. In this direction, the opinions of teachers, students and administrators in the overseas schools attached to the Ministry of National Education, strengths, weaknesses and opportunities and threats of these schools were determined. Finally, SWOT Matrix has been formed by crossing the strengths and weaknesses, opportunities and threats for MoNE overseas schools and giving four different strategy development examples.