Development and application of safety culture matrix for underground metal mines and comparison of two companies
Yeraltı metal madenleri için güvenlik kültürü matrisi geliştirilmesi, uygulanması ve iki şirketin karşılaştırılması
- Tez No: 585157
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Accidents, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, madencilik sektörü için bir güvenlik kültürü matrisi hazırlamak ve farklılıkları ile benzerliklerini görme amacıyla bu matrisi Türkiye'deki iki madende uygulamak amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk kısmı, üç farklı yeraltı metal madeninde (Şirket B, Şirket C ve Şirket D) tecrübeli madencilerle kısmen hazırlanmış görüşmeler yaparak matrisin hazırlanmasını içermektedir. İkinci kısımda ise matris iki yeraltı metal madeninde uygulanmıştır (Şirket A ve Şirket B). İlk çalışmaya 13 yeraltı metal madeni çalışanı katılmıştır. İlk çalışmada, 5 basamak (patalojik, reaktif, bürokratik, proaktif ve üretken) ve 14 hücre (İletişim, İSG Eğitimi, İş Kazası – Ramak Kala Bildirimi ve Raporlanması, Çalışanın İSG'ye Bağlılığı, Üst Yönetimin İSG'ye Bağlılığı, Teknik Yönetimin İSG'ye Bağlılığı, Yönetimin Taşeron Denetimi, Acil Durum Yönetimi ve Tahlisiye, İSG'nin Üretime Göre Önceliği ve Üretim Baskısı, Havalandırma, Tahkimat, Mekanizasyon, Planlama, İç Denetim) olmak üzere toplam 70 hücreden oluşan matrisin oluşturulması için en az 2 ila 5 önceden hazırlanmış soru katılımcılara sorulmuştur. İkinci çalışmaya 111 yeraltı metal madeni çalışanı katılmıştır. Her seferde, 1 boyutun 5 ayrı basamağına ait bilgileri içeren 5 kart karışık olarak katılımcılara verilmiştir. Katılımcılardan, şirketlerini en iyi yansıtan kartı seçmeleri beklenmiştir. Sonrasında ANOVA ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlara göre Şirket A'nın güvenlik kültürü olgunluk seviyesi tüm boyutlarda Şirket B'den yüksek çıkmıştır. Ayrıca, mühendislerin, teknik yönetimin güvenliğe bağlılıklarını yer altı çalışanlarına göre daha yüksek değerlendirdikleri görülmüştür. Bir diğer sonuç, 10 yıldan fazla tecrübesi olan çalışanların, çalışanın güvenliğe bağlılığını 4 yıldan az tecrübesi olan çalışanlara göre daha yüksek seçmesidir. En az bir kaza geçirmiş olan çalışanlar, iletişim, acil durum yönetimi ve tahlisiye ve planlama boyutlarını diğerlerine göre daha düşük seçmiştir. Son olarak bulgular, kısıtlar, öneriler ve çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to prepare a safety culture matrix in the mining industry and apply it to see the differences and similarities at two different mines in Turkey. The first part of the study contains the creation of the matrix by applying semi-structured interviews with experienced miners in three underground metal mines (Company B, Company C and Company D). In the second part, the application of the matrix is carried out in two underground metal mines (Company A and Company B). 13 employees of underground metal mines participated in the first study. In the first study, for the creation of the matrix which includes 5 steps (generative, proactive, bureaucratic, reactive and pathologic) and 14 dimensions (OHS Training, Work Accident – Near Miss Notification and Reporting, Worker's Commitment to OHS, Top Management's Commitment to OHS, Technical Management's Commitment to OHS, Management's Supervision on Subcontractors, Emergency Management and Mine Rescue, OHS Priority to Production and Production Pressure, Ventilation, Ground Support, Mechanization, Planning, Internal Audit) and total of 70 cells, at least 2 to 5 semi-structured questions per cell asked to each participant. 111 employee of underground metal mines participated in the second study. At each time, 5 card which includes the information about 5 steps of 1 dimension is given randomly to the participant. They are expected to choose the card that reflects their company the best. After that, ANOVA and correlation analysis are carried out. Results showed that Company A has a higher safety culture maturity level than Company B for all dimensions. Moreover, engineers evaluate technical management's commitment to safety significantly higher than underground workers. Another result is that employees with more than 10 years of experience evaluated the worker's commitment to safety significantly higher that employees with less than 4 years of experience. Employees that have at least one accident evaluated communication, emergency management and mine rescue, and planning significantly lower than others. Finally, the results, limitations, suggestions, and implications of the study were discussed.