Ortaokul döneminde bilgi okuryazarlığı becerilerinin önemi: Özel Final Okulları 6. sınıf öğrencilerine yönelik bir uygulama
The importance of information literacy skills in secondary school period: An application for 6th year students in private final schools
- Tez No: 585170
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
21. yüzyılda gelişen teknolojiye bağımlı olarak bilginin artışında inanılmaz bir hız söz konusudur. Bilginin ve bilgi erişim araçlarının çeşitlenerek arttığı bu ortamda nitelikli bilgi tüketicisi olabilmek için bireylerin bilgi okuryazarlığı becerileriyle donanmış olması gerekmektedir. Bilgi okuryazarlığı becerilerinin kazandırılmasında da eğitim kurumlarına büyük sorumluluk düşmektedir.“Ağaç yaşken eğilir”atasözünden hareketle, bireylerin bilgi çağında var olabilmeleri için gerekli olan becerileri küçük yaşta edinmeleri şüphesiz becerilerini pekiştirmelerinde kolaylık sağlayacaktır. Bu düşünceyle araştırma, ortaokul 6. sınıf öğrencileri üzerinde sürdürülmüştür. Araştırmanın amacı, belirlenen sayıda ortaokul 6. sınıf öğrencilerine bilgi okuryazarlığı eğitimi verilerek, eğitim alan ve almayan öğrenciler arasındaki farktan hareketle, ortaokul seviyesinde bilgi okuryazarlığı eğitiminin önemini ortaya koymak, sonrasında da nitelikli bir bilgi okuryazarlığı programı hazırlanmasına katkı sağlamaktır. Ortaokul öğrencilerinin bilgi okuryazarlığı düzeylerine ilişkin durum tespiti ve önerilerin geliştirilmesi amacıyla yapılan uygulamada örneklem grup üzerinde bir dizi program yürütülmüştür. Uygulama sonuçlarına ilişkin verilerin elde edilmesinde bilgi okuryazarlığı programındaki ön ve son testlerden yararlanılmıştır. Hazırlanan ön test hem deney hem de gözlem grubuna yapılmıştır. Bilgi okuryazarlığı programını oluşturan 7 bölümün sonunda deney grubunu oluşturan öğrencilere bölüm sonu testi yapılmıştır. Bilgi okuryazarlığı programının sonunda ise hem deney hem de kontrol gruplarına son test uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi ve değerlendirilmesinde betimleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın teorik kısımlarının oluşturulmasında kaynak tarama yönteminden yararlanılmıştır. Yapılan testlerin sonuçları da araştırmanın ana hipotezi olan“bilgi okuryazarlığı eğitimi alan ve almayan öğrenciler arasında anlamlı bir fark olacaktır”varsayımını doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, there is an incredible speed in the increase of knowledge, depending on the developing technology. In order to become qualified consumers of information in this environment where information and information access tools increase and diversify, individuals need to be equipped with information literacy skills. Educational institutions also have great responsibility for gaining information literacy skills.From the proverb of“you can't teach an old dog new tricks”, it will be easier for individuals to acquire the skills they need to exist in the information age at a young age. With this in mind, the research was conducted on 6th grade students. The aim of the study is to provide information literacy education to 6th grade students in a specified number of secondary schools and to show the importance of information literacy education at the secondary school level and to contribute to the preparation of a qualified information literacy program. A series of programs were carried out on the sample group in order to determine the status of the secondary school students and to improve the recommendations regarding the information literacy levels. Preliminary and final tests in the information literacy program were used to obtain data on implementation results. The pre-test was done to both experimental and observation groups. At the end of 7 chapters which make up the information literacy program, the students who make up the experimental group were given the end-of-term test. At the end of the information literacy program, the final test was applied to both the experimental and the control groups. Descriptive method was used in the analysis and evaluation of the obtained data. Source scanning method was used in the theoretical parts of the research. The results of the tests confirmed the assumption that the main hypothesis of the study is there will be a significant difference between the students who receive and do not have information literacy education.