Sosyal ve duygusal öğrenme destekli su eğitiminin ortaokul öğrencilerinin suyla ilgili kavramsal anlama düzeylerine etkileri
The impact of social and emotional learning supported water education on middle school students' levels of conceptual understanding of water-related concepts
- Tez No: 961505
- Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM YILDIZ FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Amaç: Bu araştırma, ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin suyla ilgili kavramsal anlamaları ve su okuryazarlıkları üzerindeki su eğitimi etkinliklerinin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Uygulanan su eğitiminin, öğrencilerin sadece bilgi düzeylerini değil, aynı zamanda tutum ve davranışlarını da geliştirmesi hedeflenmektedir. Materyal ve Yöntem: Amaç doğrultusunda çalışma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı gömülü karma desende tasarlanmıştır. Çalışma, 2024-2025 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Aydın ili merkezinde bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları yedinci sınıfta öğrenim gören 88 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında sosyal duygusal öğrenme (SDÖ) destekli su eğitimi grubu, su eğitimi grubu ve geleneksel su eğitimi (kontrol) grubu oluşturulmuştur. Çalışmanın nicel verileri Ergin vd., (2009) tarafından geliştirilen“Su Kavrama Testi (SKT)”ve Sözcü ve Türker, (2020) tarafından geliştirilen“Su Okuryazarlığı Ölçeği (SOTÖ)”ile toplanmıştır. Nitel veriler ise iki deney grubundan seçilen öğrencilerle gerçekleştirilen bireysel görüşmelerle elde edilmiştir. Çalışmanın nicel verileri kovaryans analizi (ANCOVA) ile SPSS.25 paket programında analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmanın nicel boyutunda elde edilen bulgular su eğitimi etkinliklerine sosyal duygusal öğrenme boyutlarının dahil edildiği SDÖ destekli su eğitimi grubu öğrencileri ile su eğitimi ve geleneksel su eğitimi grubu öğrencileri arasında kavramsal anlamlarına ilişkin su eğitimi ve SDÖ destekli su eğitimi grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda elde edilen bulgular ise su eğitimi etkinliklerinin uygulandığı su eğitimi ve SDÖ destekli su eğitimi deney grubundaki öğrencilerin suya dair kavramsal anlamaları ve su okuryazarlıklarının anlamlı düzeyde geliştiğini göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin su döngüsü, yeraltı suları, kirlilik kaynakları gibi konularda derinleşmiş anlayış kazandıkları ve su tasarrufu ve yönetimi ile korunmasına ilişkin farkındalıklarının arttığı belirlenmiştir. Sonuç: SDÖ destekli su eğitimi, öğrencilerin su kavramını anlama ve tanıma düzeylerini, su kirliliği konusundaki farkındalıklarını ve su tasarrufu becerilerini önemli ölçüde geliştirmiştir. Sadece içerik odaklı eğitimin aksine, SDÖ uygulamaları öğrencilerin öğrendiklerini davranışa dönüştürmelerini, karmaşık konularla ilişkilendirmelerini ve değer temelli çözümler üretmelerini sağlamıştır. Bu durum, SDÖ'nün bireysel ve sosyal öğrenme süreçlerini desteklediğini ortaya koymakta ve çevre eğitimi gibi alanlarda SDÖ bileşenlerinin sistematik entegrasyonunu gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to examine the impact of water education activities on seventh-grade middle school students' conceptual understanding and water literacy related to water. The water education program aims to improve not only students' knowledge but also their attitudes and behaviors. Material and Methods: In line with the purpose, the study was designed with an embedded mixed design in which quantitative and qualitative research methods were used together. The study was conducted in the second semester of the 2024-2025 academic year at a secondary school in the center of Aydın province. The participants of the study consisted of 88 seventh grade students. Within the scope of the study, a social emotional learning (SEL) supported water education group, a water education group, and a traditional water education (control) group were created. The quantitative data of the study were collected using the“Water Comprehension Test (WCT)”developed by Ergin et al., (2009) and the“Water Literacy Scale (WTS)”developed by Sözcü and Türker, (2020). Qualitative data were obtained through individual interviews conducted with students selected from the two experimental groups. The quantitative data of the study were analyzed by analysis of covariance (ANCOVA) in the SPSS.25 package program. Qualitative data were analyzed by descriptive analysis. Results: The quantitative findings of the study revealed a statistically significant difference in conceptual understanding between students in the SEL-supported water education group, which incorporated social-emotional learning dimensions into water education activities, and students in the water education and traditional water education groups, favoring the water education and SEL-supported water education groups. The qualitative findings of the study indicated that students in the water education and SEL-supported water education experimental groups, which implemented water education activities, significantly improved their conceptual understanding of water and their water literacy. Furthermore, students gained a deepened understanding of topics such as the water cycle, groundwater, and pollution sources, and their awareness of water conservation, management, and protection increased. Conclusion: SEL-supported water education significantly improved students' understanding and understanding of water concepts, their awareness of water pollution, and their water conservation skills. Unlike content-focused instruction, SEL practices enabled students to translate what they learned into action, connect it to complex issues, and generate value-based solutions. This demonstrates that SEL supports individual and social learning processes and necessitates the systematic integration of SEL components in areas such as environmental education.