Teknoloji kullanımı yoluyla etkili sosyal bilgiler öğretimi
Effective social studies teaching through the use of technology
  1. Tez No: 862054
  2. Yazar: MELİSA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AVCI AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknolojinin öğretim faaliyetleri kapsamında kullanımının öğrencilerin çeşitli becerilerinin gelişimi açısından önemli getiriler sunduğu bilinmektedir. Bu araştırmada sosyal bilgiler dersi kapsamında yapılan Web 2.0 araçları kullanımına dayalı etkinlikler yoluyla öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin gelişimine katkı sağlanması ve gerçekleştirilen uygulamalara dair katılımcı görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden biri olan eylem araştırmasına dayanmaktadır. Araştırmada 7. sınıflardan oluşan çalışma grubunun 21. yüzyıl becerileri ve bu becerilerdeki gelişim durumu“Kapsamlı 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ile ölçülmüştür. Ayrıca araştırmanın bir diğer boyutunda yapılan çalışmaların etkililiğine dair katılımcı görüşlerinin alınması amacıyla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde, İzmir Bornova Doğanlar Hacı Yaşar Kandur Ortaokulu 7. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma toplam 22 öğrenci ile, on bir haftalık bir sürede, Web 2.0 araçlarına dayalı etkinlikler aracılığıyla yürütülmüştür. Araştırmada ölçek aracılığıyla toplanan nicel verilerin analizinde istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Görüşme formu kullanılarak elde edilen nitel verilerin analizi için ise içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada Web 2.0 araçlarına dayalı etkinlikler aracılığıyla gerçekleştirilen etkinliklerin öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinden eleştirel düşünme ve problem çözme, yaratıcılık ve yenilikçilik, bilgi, iletişim ve teknoloji okuryazarlığı, girişimcilik ve özyönetim becerilerinin gelişimine önemli katkı sağladığı görülmüştür. Katılımcıların yapılan çalışmalara dair görüşlerinin ise büyük oranda olumlu olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that the use of technology within the scope of teaching activities offers significant benefits in terms of the development of various skills of students. In this research, it was aimed to contribute to the development of students' 21st century skills through activities based on the use of Web 2.0 tools within the scope of the social studies course and to obtain participant opinions on the implemented applications. The research is based on action research, one of the qualitative research designs. In this paper, the 21st century skills of the study group consisting of 7th graders and their development status in these skills were measured with the“Comprehensive 21st Century Skills Scale”. In addition, face-to-face interviews were held to obtain participant opinions on the effectiveness of the studies carried out in another aspect of the research. The research was conducted with 7th grade students of İzmir Bornova Doğanlar Hacı Yaşar Kandur Secondary School in the fall semester of the 2022-2023 academic year. The study was conducted with a total of 22 students, over a period of twenty-one weeks, through activities based on Web 2.0 tools. In the study, statistical analysis methods were used to analyze the quantitative data collected through the scale. Content analysis method was used to analyze the qualitative data obtained using the interview form. In the research, it was concluded that the activities carried out through activities based on Web 2.0 tools made a significant contribution to the development of students' 21st century skills such as critical thinking and problem solving, creativity and innovation, information, communication and technology literacy, entrepreneurship and self-management skills. It was manifested that the participants' opinions about the studies were largely positive. Suggestions were presented in line with these results obtained in the research.