Fe+3 iyonlarının aktif karbonla adsorbsiyonu ve adsorbsiyon dinamiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 58519
  2. Yazar: ÇİĞDEM TEMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ONGANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmamda Fe+3 iyonlarının sıvı fazdan katı faz üzerine olan adsorpsiyonu incelenmiştir. Katı faz olarak aktif karbon kullanılmıştır. Denemelerde çözelti konsantrasyonu, çözeltinin asiditesi (hidroklorik asit konsantrasyonu ) ve sıcaklık parametreler olarak seçilmiştir. Bu parametrelere göre, giderilen madde miktarı artan çözelti konsantrasyonu ve sıcaklık ile paralellik gösterdiği, ancak 30°C'ın üzerinde bir azalma eğilimine yöneldiği görüldü. İlaveten, çözelti asiditesinin arttırılmasıyla adsorplanan madde miktarında azalma olduğu bulundu. Yapılan dinamik incelemelerde adsopsiyon hızının I. mertebeden dönüşümlü bir kinetiğe sahip olduğu ve adsorpsiyon hızını kontrol eden basamağın por- difüzyon basamağı olduğu bulundu. Bundan başka termodinamik fonksiyonların incelenmesi adsorpsiyon olayının sıcaklığa bağlı olarak hem endotermik hem de ekzotermik olarak gerçekleştiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The adsorption of Fe3+ ions from liquid phase to on the solid phase has been studied.Activated carbon was used as a solid phase.The concentration of Fe3* ions, the acidity of solution and temperature have been chosen as parameters. According to parameters, the removal of Fe3+ ions by adsorption increased as initial concentration of Fe3+ ions and temperature ihcreased but this trend tended to decrease above 30°C with increasing temperature. In addition, it was obseerved that the higher the acidity of solution, the lower the adsorption of Fe3* ions on the activated carbons. In terms of dynamics of Fe3+ ions adsorption, it was found that adsorption of Fe3+ ions has first order reversible kinetics and that controlling step for the adsorption phenomenon is the pore-diffusion step. Moreover, the investigation of the thermodynamic functions showed that the adsorption phenomenon takes place as both an endothermic and an exothermic depending on the temperature.