Demir, bakır, krom, nikel ve stronsiyumun sulu çözeltilerde aktif karbonla kompleksleştiriciler varlığında zenginleştirilmesi, giderilmesi ve ICP-OES ile tayini
Preconcentration and removal of iron, copper, chromium, nickel and strontium on activated carbon in aqua solution and determination by ICP-OES
  1. Tez No: 201111
  2. Yazar: NESLİHAN ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmada, aktif karbon destegi üzerinde sulu çözeltiden N,N'- etilenbis(etansülfonamit) (Esen), benzensülfonikasit, 1-metilhidrazit (Bsmh), benzensülfonamit, N-(3-amino-2-hidroksipropil) (Bsdiap) ligandları kullanılarak, Fe, Cu, Cr, Sr ve Ni iyonları zenginlestirilmis ve giderilmistir. Bu amaçla bu metallerle ligandlar arasındaki kompleksler incelenmis ve kompleks yapan metal ligand çiftleri zenginlestirme ve giderme çalısmalarında kullanılmıstır. Analiz elementlerinin aktif karbon kolonunda tutulmasına etki eden faktörlerin optimizasyonu yapılmıstır. Tutulan metaller 0,5 M HCl ile 10 kat zenginlestirilerek geri alınmıs ve ICP-OES yöntemi ile tayin edilmistir. Ayrıca Fe, Cu, Cr, Sr ve Ni iyonlarını içeren su numunelerinin kolondan geçirilmesine Ca, Mg ve K iyonlarının girisimleri incelenmistir. v Ankara çayından alınan su numunesinde ve çesme suyunda demir, bakır, krom, stronsiyum ve nikel iyonlarının zenginlestirilmesi ve giderilmesi islemi yapılmıstır. Bu elementlerin ICP-OES ile tayini için Standart Referans Su (Nist 1643e) kullanılarak dogruluk analizi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, Fe, Cu, Cr, Ni and Sr have been preconcentrated and removal by using N,N?-ethylenebis(ethanesulfonamide) (esen), benzene sulfonic acid 1-methyl hidrazide (bsmh), and benzenesulfonamide, N-(3- amino-2-hydrokxypropyl (bsdiap) ligands on activated carbon in aqua solution. For this aim, complexes between these metals and ligands have been investigated and these couple of metal-ligands have been used in preconcentration and removal study. Factors which have affected adsorption of metals on activated carbon have been optimized. Adsorbed metals have been preconcentrated 10 fold and determined by ICP-OES. Interferences of Ca, Mg and K to this process have been investigated. The proposed method has been applied to the tap water and Ankara Creek water in order to Fe, Cu, Cr, Ni and Sr remediation and preconcentration. Determination of metals by ICP-OES has been checked with standard reference material (Nist 1643e).