Kazanlarda yanma verimi ve çevre kirliliğine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 58518
  2. Yazar: TEMELTAŞ TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Dünya petrol rezervlerinin tükenmeye yüz tuttuğu günümüzde, enerjinin verimli kullanılması, enerji ekonomisi ve enerji-çevre ilişkileri gibi kavramlar önem kazanmıştır. Atatürk Üniversitesi Merkezi Isı Santralı (AÜMIS) ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Erzurum Bölge Müdürlüğü Merkezi Isı Santralı'ndaki (KYKMIS) kazanlarda, yanmanın ısıl verimi, ekseni verimi ve baca gazlarının çevreye etkisi bu tez kapsamında incelenmiştir. Her iki santralda ilk ölçümler yapıldığında yanma aşın yüksek hava fazlalık katsayısı ile gerçekleştirilmekteydi. Bu nedenle tesislerin yanma verimleri düşüktü. Uygun hava fazlalık katsayıları ile yanmanın sağlanması durumunda AÜMIS 'nm yıllık yakıt tüketiminden yaklaşık %5 (450 ton) tasarruf sağlanabileceği görülmüştür. Bu nedenle her iki santralda da otomatik yanma kontrol sistemlerinin kurulması gerektiği ifade edilmiştir. Baca gazlanndaki SO2 oranının, her iki santralda da Hava Kalitesini Koruma Yönetmeliği'nde belirtilen sınır değerlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle santrallara, yönetmeliklerde belirtilen şekillerde kükürt antma tesislerinin kurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the concepts of efficient usage of energy, energy economics and energy- environment relations got a great importance, because the reservoirs of petrol are coming to end. In the content of this thesis, the heat efficiency and the exergetic efficiency of the combustion and environmental effects of flue gases after the combustion were investigated on the boilers in The Heat Centre of Atatürk University (AUMIS) and The Heat Centre of The Credit and Hostel Association Erzurum Region Administration (KYKMIS). The combustion was been actualising by too high excess air ratio at the first measurements in the both centres. So that, the combustion efficiencies were lower. It was seen that to save fuel annual %5 (450 ton) is possible by using optimum excess air ratio in the AUMIS. Because of this reason it is expressed that to install automatic combustion control systems is necessary in the both centres. It is decided that the SO2 ratio in the flue gases is high than the limit value which is expressed in the Regulations of Saving Air Quality. Therefore it is suggested to install sulphur purification establishments as expressed in the regulations.