Çetin Öner'in öykülerinin çocuk edebiyatı açısından incelenmesi ve Türkçe eğitimine katkısı
A study of Çetin Öner's stories in terms of children literature and contribution to Turkish education
  1. Tez No: 585200
  2. Yazar: SİNAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, çocuk edebiyatı alanında eserler vermiş olan Çetin Öner'in hayatı, edebi kişiliği ve üslubu, çocuk edebiyatı alanındaki öyküleri ele alınmıştır. Öner'in eserleri arasından seçilen bu öyküler, çocuk edebiyatı unsurlarına göre okunmuş; biçim ve içerik özellikleri açısından incelenmiştir. Biçim özellikleri olarak kitabın kapak tasarımı, boyutu, resimleri, yazı tasarımı, sayfa düzeni ele alınmıştır. İçerik özellikleri ise konu, ana fikir, karakterler, çatışmalar, çevre (yer ve zaman), dil anlatım ve söz varlığı başlıklarında ele alınıp değerlendirilmiş; bu öykülerin Türkçe eğitimine katkısına değinilmiştir. Yapılan bu çalışma betimsel nitelikli bir çalışmadır. Çalışmada tarama modellerinden doküman inceleme yöntemi esas alınmıştır. Elde edilen veriler ışığında Çetin Öner'in kaleme almış olduğu öykü kitaplarının çocuk edebiyatı alanında ve Türkçe eğitiminde kullanılması gereken bir kaynak olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses life, literary identity, style and stories in children's literature of Cetin Oner, a writer who had works on children's literature. The stories which were selected among Oner's works were read regarding the elements of children's literature, and were studied in aspect of shape and meaning. For its shape, the design of book covers, size, pictures, articles writing design and page layout were studied. For it's meaning, the subject, main theme, characters, conflicts, environment (place and time), language and expression and vocabulary aspect were studied and mentioned about its contribution to the Turkish education. This study is a descriptive study. The study based on the survey model of investigating documents. The study concludes with Oner's children's literature books are a necessary source for Turkish education.