Edebiyat sosyolojisi bağlamında Emrah Serbes'in eserlerinde erkeklik olgusu
The phenomenon of masculinity in the works of Emrah Serbes in the context of the sociology of literature
- Tez No: 585206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SETENAY NİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Edebiyat sosyolojisi, edebiyatı, toplumsal ilişkiler içerisinde ele alır. Edebi üretimin gerçekleşmesine etki eden ve içeriğinde karşımıza çıkan toplumsal olguların incelenmesini amaçlar. Bu kapsamda tıpkı edebiyat gibi kültürel bir anlamı olan toplumsal cinsiyet düzeninin edebi eserlerdeki yansımaları bu çalışmanın temel çerçevesidir. Toplumsal cinsiyet rejimi, düzenlendiği gündelik yaşamda, yaratılan“erkeklik”ve“kadınlık”kimliklerini doğal gibi göstererek, iktidar ilişkilerini sabitlemeye çalışır. Bu çalışmada, edebi eserlerin kültürel üretim olarak görüldüğü yaklaşımlar çerçevesinde, Türkiye'deki erkeklik kurgularının, Emrah Serbes'in eserlerindeki yansımaları ayırt edilmeye çalışılmıştır. Serbes'in, çalışma dahilinde ele alınan Erken Kaybedenler (2009), Hikayem Paramparça (2012), Deliduman (2014) ve Müptezeller (2016) isimli eserleri, erkeklerin gelişim çağındaki farklı dönemlerin anlatıldığı,“erkek olma”serüvenlerindeki“kaybedişlerine”odaklanmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'deki erkeklik kurgularının“kaybeden erkeklerin”kimliklerindeki yansımaları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sociology of literature examines literature in social relations. The aim of this study is to examine the social phenomena that affect the a of literary production and what appears in its content. In this context, the reflections of the gender system that have a cultural meaning in literary works are the basic framework of this study. The gender system tries to stabilize power relations in everyday life by presenting the identities of created“masculinity”and“femininity”as natural. In this study, the reflections of masculinity constructs in Turkey has been tried to be distinguished in Emrah Serbes' works within the framework of the approach that literary works are seen as cultural production. Serbes' works that were discussed in this study, Erken Kaybedenler (2009), Hikayem Paramparça (2012), Deliduman (2014) and Müptezeller (2016), focus on the losses that men experience during different periods of development depicted in the adventure of“becoming a man”. In this context, determination of the reflections of the masculinity constructs in Turkey on the identity of“loser men”has been attempted.