Sened ve metin tenkidi açısından münafığın alametleri hadislerinin incelenmesi
Examining hadiths about signs of hypocrisy in terms of transmission (Sanad) and text (Matn) criticism
  1. Tez No: 585205
  2. Yazar: OSMAN AĞACCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Herhangi bir konu hakkındaki hadislerin doğru anlaşılabilmesi için bütün varyantlarının tespit edilip, birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Bir araya getirilen, rivayetlerin sened ve metin yapısı incelenerek, en güvenilir rivayete ve doğru manaya ulaşılmaya çalışılır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmada, münafığın alametleri hadisleri sened ve metin tenkidi açısından değerlendirilerek, rivayetlerin güvenilirliği ve muhtevasının anlaşılması üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu çalışma, bir giriş iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, yöntemi, sınırları, kaynakları belirtildikten sonra kavramsal çerçeve başlığı altında nifak ve münafık kavramlarının sözlük ve ıstılah manaları verilmiştir. Ayrıca Kur'an ve hadislerde münafık kavramları ele alınarak, nifak çeşitleriyle bu bölüm tamamlanmıştır. Birinci bölümde münafığın üç alametini bildiren hadisler, sened ve metin tenkidine tabi tutularak incelenmiş ve bölüm sonunda bu rivayetlerin tamamı değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, münafığın alametinin dört olarak rivayet edildiği hadisler, sened ve metin tenkidine tabi tutularak incelenmiş ve bu rivayetlerin tamamı değerlendirilmiştir. Ayrıca bu bölümün sonunda üçlü ve dörtlü rivayetler birlikte değerlendirilip yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirmeyle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the hadiths about any subject correctly, all variants should be identified and evaluated together. By examining the deed and text structure of the narrations brought together, the most reliable narration and correct meaning are tried to be reached. In the study, the hadiths of hypocrites are evaluated in terms of deed and text criticism and the focus is on understanding the reliability and content of the narrations. This study consists of an introduction two parts and the result. In the introductory part, after specifying the purpose, method, limits and sources of the research, the conceptual framework and the hypocritical and hypocritical meanings of hypocritical and hypocritical concepts are given. In addition, this section has been completed with the kinds of discourd by considering hypocritical concepts in the Qur'an and hadiths. In the first chapter, the hadiths that report the three omens of hypocrites are examined by reviewing the deed and text and all of these narrations are evaluated at the end of the chapter. In the second chapter, the hadiths which are narrated as hypothetical hypocrites as four are examined by reviewing the deed and text and all of this narrations are evaluated. In addition, at the and this chapter, three and four narratives are evaluated and interpreted together. In the conclusion part, the study was concluted with a general evaluation.