Tenis oyuncularının ve sedanterlerin agonist ve antagonist kas uyumlarının denge ve çeviklik becerilerine etkisi
  1. Tez No: 585230
  2. Yazar: SEYHAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tenis oyuncularının ve sedanterlerin agonist ve antagonist kas uyumlarının denge ve çeviklik becerilerine etkisini belirlemek için yapılan bu araştırmaya 20 sedanter 20 tenis oyuncusu olmak üzere toplam 40 denek kullanılmıştır. Araştırma kapsamında; tenis oyuncularının ve sedanterlerin agonist ve antagonist kas kuvvetleri ölçülerek, sahip oldukları denge ve çeviklik becerileri ilişkilendirilmiştir. Buna göre, gövde kasları, diz kasları, kalça kasları, omuz kasları, ve dirsek kasları ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler ekstansiyon-fleksiyon ile abduksiyon- adduksiyon hareketlerinde yapılmıştır. Denge için flamingo denge testi, çeviklik için T testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezlerin sınanması için korelasyon ve ortalamalar arasındaki farklılığın belirlenmesine yönelik analizler yapılmıştır. Ortalamalar arasındaki farklılığın belirlenmesinde, grup (ölçüm) sayısının 30 dan az olması nedeniyle parametrik olmayan analizler (Mann Whitney U testi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research includes 20 people of sedentary lifestyle and 20 tennis players, totally 40 subjects, in order to determine the effect of the agonist and antagonist muscle adaptations of tennis players and people of sedentary lifestyle to balance and agility skills. The tennis players' agonist and antagonist muscle powers were measured, and it was associated with their balance and agility skills in this research. Accordingly, body muscles, knee muscles, hip muscles, shoulder muscles and elbow muscles were measured. Measurements were done for the moves of extension-flexion and abduction-adduction. Flamingo balance test for balance and test T for agility were done. Analyses were done in order to put the difference between correlation and averages to test the hypothesis in the research. Non-parametric analyses (Mann Whitney U test) were preferred due to the fact of group (measurement) number's being less than 30 while determining the difference between averages.