Tenis oyuncularının ve sedanterlerin alt-üst ekstremite kas değerlerinin çabukluk ve dayanıklılık performansına etkisi
The effect of inferior and superior extremity muscle values quickness and endurance performance of tennis players and sedantery
  1. Tez No: 645445
  2. Yazar: ABDURRAHMAN MERT DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İlk başladığında elit kesim sporu olarak adlandırılırken son dönemlerde gerek kamu gerekse de özel sektör yardımıyla tabana yayılmaya başlayan tenis sporu gerektiği ilgiyi ve önemi görmeye başlamıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte giderek daha çok sorun olmaya başlayan sedanter yaşam kavramı oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Tenis de olmak üzere spor; sedanter yaşamın yaratabileceği olumsuz etkileri önleyebilecek en etkili yollardan biridir. Bu araştırmada; tenis sporcuları ile sedanterlerin alt-üst ekstremite kas değerlerinin çabukluk ve dayanıklılık performansına etkisinin belirlemesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş aralığı 25-40 olan 20 tenis oyuncusu ve 20 tenis oyuncusu olmayan gönüllü sedanter denek katılmıştır. Araştırmaya katılanların; alt ve üst ekstremite kuvvetleri, kol, gövde ve diz fleksiyon, ektsansiyon, abduksiyon ve adduksiyon kuvvetleri horizontal ve sagittal planda ölçülmüştür. Performans ölçüm testlerinde dayanıklılık için shuttle-run (mekik koşusu), çabukluk için T testi ölçüm protokolü uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
While in the beginning it was considered as elite sport, recently tennis sport started to spread to the base with the help of both public and private sectors, and it gained increasing attention and importance. The concept of sedentary life, which is becoming more problematic with technological advances, can cause serious health problems. Sports including tennis; is one of the most effective ways to prevent negative effects of sedentary life. The aim of this study is to determine the effect of lower and upper extremity muscle values on the speed and endurance performance between tennis athletes and sedentaries. Twenty tennis players with (25-40) age range and 20 voluntary sedentary subjects of non-tennis players participated in the study. Participants of the research; had their agonist and antagonist muscle strength, arm, waist and knee flexion, extension, abduction and adduction strengths measured in horizontal and sagittal planes. For skill measurement tests Shuttle-run test was used, for agility T test measurement protocol were applied.