Adölesan tenisçilerde tenis oynama yılına göre kalça kas kuvvet profillerinin sağlıklı sedanterlerle karşılaştırılması
Comparison of hip muscle strength profiles with healthy sedanter in adolescent tennis players according to tennis playing year
- Tez No: 603663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE GÜNEY DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tenis oyuncuları ile yapılan çalışmalarda genellikle üst ekstremite yaralanmaları ve omuz kas kuvveti, alt ekstremitede ise normal eklem hareket açıklığı ve diz çevresi kas kuvveti incelenmiştir. Bu bireylerin kalça çevresi kas kuvvetini, kuvvet oranlarını ve femoral anteversiyon açısını inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışmamızda tenis oyuncularının tenis oynama yılına göre kalça çevresi kas kuvvetinin, kas kuvvet oranlarının değerlendirilimesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamıza 10-18 yaş aralığında en az üç yıldır aktif tenis oynayan 40 sporcu ve 20 sağlıklı sedanter alınması planlanmaktadır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin dominant ve non-dominant taraf kalça abduktor-adduktör, ekstansör-fleksör, eksternal ve internal rotator izometrik kas kuvvet testi ile kalça stabilizasyonunun belirlenmesinde kullanılan abduksiyonda eksternal rotasyon izometrik kas kuvveti değerlendirilecektir. Ek olarak, femoral anteversiyon açısı ölçüm yapılacaktır. Elde edilen verilerin grup içi ve gruplar arası karşılaştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the studies with tennis players, upper extremity injuries and shoulder muscle strength were examined, while normal range of motion of the lower extremity and muscle strength around the knee were examined. No studies have examined the muscle strength and femoral anteversion angle of the hip in these individuals. Therefore, the aim of this study is to evaluate the muscle strength and muscle strength ratios of the tennis players according to the year of playing tennis and to compare them with healthy controls. It is planned to take 40 athletes who play active tennis for at least three years and 20 healthy sedentary in the age range of 10-18. Isometric muscle strength of external rotation in abduction which is used to determine hip stabilization by hip abductor-adductor extensor-flexor, external and internal rotator isometric muscle strength test will be evaluated for the athletes included in the study. In addition, the femoral anteversion angle will be measured. The data obtained will be compared between groups.