Farklı malzemelerden imal edilmiş silindirik elemanların farklı yükleme şartları altında katı (RİJİD) bir hedefe çarpmasının sonlu eleman yöntemi (SEY) ile incelenmesi
  1. Tez No: 58525
  2. Yazar: RECEP SADELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADRİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çarpışma konusu her zaman malzeme ve yapılardaki dalga yayılmasını ihtiva eder. Düşük çarpma hızlarında sadece elastik dalgalar oluştuğu için, gerilmeler malzemenin akma gerilmesinin altodadır. Yüksek çarpma hızlarında gerilmeler akma gerilmesini aşacak ve elastik dalgalara ilaveten elastik olmayan dalgalarda oluşacaktır. Taylor çarpma (impact ) testi modern mekanikte üzerinde en çok çalışılan konulardan biri olup, bu işlemde silindirik eleman rijid bir hedefe yüksek bir hız ile çarptırılır. Tepkinin fiziksel yapısını seçilen l/d oram ve çarpma hızı belirleyecektir. Bu çalışmada ANSYS 5.0 A kullanılarak, Al, X12CrNi 18 -8 paslanmaz çelik ve Cu'dan imal edilmiş silindirik elemanların, her bir işlemde geometrilerinin (l/d oram) sabit, çarpma hızlarının değiştiği kabul edilerek, kalıcı şekil değiştirmeler ve gerilme dağılımları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of impact phenomena invariably involves the propagation of stress waves in materials and structures. At low impact velocities, stresses may be below the yield strength of the material so that only elastic stress waves are generated. In the case of high velocity impacts, stresses will exceed the yield strength and inelastic waves as well as elastic waves will be generated.. Taylor impact test is one of the most thoroughly studied problems in modern mechanics. In this process, a cylindrical projectile is striked with a high velocity to a rigid boundary. The physics of the response will be governed by choice of 1/d ratio and striking velocity. In this study, deformation and stresses distribution was analysed by using ANSYS 5.0 for the cylinders fabricated from aluminium, stainless steel, copper which was assumed that 1/d ratio is constant as striking velocities are verified.