Erzurum'da hava kirliliği, değerlendirilmesi ve atmosferik parametrelerle ilişkilendirilmesi
- Tez No: 58524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. SEZER TURALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Erzurum kenti için Çevre İl Müdürlüğü tarafından hava kirliliği mobil ölçüm cihazından alınan (hava kirleticilerle, meteorolojik parametrelere ilişkin) veriler değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme için hava kirletici maddeler ( CO, S02) 03, NOx, Partikül) üzerinde üç farklı regresyon analiz denemesi yapılmıştır. Bunlardan birincisi Erzurum kenti için oluşturulan hava kirliliği modeli, yaklaşımıdır. Bu model denemesinde kirletici parametreler bağımlı değişken, meteorolojik parametreler ve kirleticilerin bir önceki gün konsantrasyonun bağımsız değişken olarak alınmıştır. İkinci yaklaşımda birinci yaklaşıma ek olarak, atmosferik ortamda kirleticilerin birbirlerini nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla, diğer kirleticilerde regresyon denklemlerine bağımsız değişken olarak ilave edilmiştir. Üçüncü yaklaşımda ise meteorolojik parametrelerden bağımsız olarak (özellikle sıcaklık ve rüzgar hızı baz alınarak) kirleticilerin birbirini nasıl etkilediği araştınlmıştır. Mevcut veriler“Stepwise İstatistiksel Regresyon Metodu”kullanılarak analiz edilmiştir. Sırayla bu yaklaşımlara ait istatlstiki açıdan en anlamlı ve atmosferik mekanizmalan doğrulaması açısından en gerçekçi denklemler aşağıdaki gibi bulunmuştun Y4 = -34* - 11.8x2 + X3 + 0.7 Y4 {1 } Y5 = 70.7 - 9.2* - 4.4x2 - 1. 1 Xs + 1 5.7Y, + 0. 1 Y4 + 0.2Y5{ 1 > Y2 = 2.4Y2-7.1 Y3 + 2.6Y5 Bu analizler sonucunda sırasıyla birinci yaklaşımda meteorolojik parametrelerden sıcaklık ve rüzgar hızının SO2 ' i azalttığı, S02 ' e ait bir önceki gün konsantrasyonunun kirliliği arttırdığı belirlenmiştir. İkinci yaklaşımda partiküler maddde miktarını yine meteorolojik parametreler (sıcaklık, nem, rüzgar hızı) azaltmıştır. Aynca partikül maddeye ait bir önceki gün konsantrasyonu ve SO2 konsantrasyonunun da bu kirleticiyi arttırdığı belirlenmiştir. Üçüncü yaklaşımda ise O3 ve NOx miktarları arasında ters bir ilişki bulunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The data which were related to air pollutants and meteorological parameters were evaluated for Erzurum. These data supplied from air pollution mobile measurement equipment belonged to City Environment Directory. Three different regression analysis were achieved for this appraising. The first approaching of them was“ air pollution model for Erzurum*. In this proposed model the pollutant parameters were accepted as dependent variables and the concentration of pollutants belonged to the day before were accepted as independent variables. In the second approaching for purposing to define the effects to each other in the atmosphere, the other pollutants were added to the regression equations as an independent variable, adding to the first approaching. In the third part, it was investigated how the pollutants affected to each other in the independence of meteorological parameters (especially considering the temperature and wind velocity). The present data were analysied by using ”Stepwise Statistical Regression Method". The most apropriate statistical approachings and the most apropriate equations corroborated the atmospherical mecanisms are followed, respectively: Y4 = -34x1-1!8x2 + x3 + 0.7Y4 {1} Y5 = 70.7 -9.2x, -4.4x2- 1.1X3+ 15.7Yi+0.1Y4 + 0.2Y5{1} Y2 = 2.4Y2-7.1Y3 + 2.6Y5 These analysis were resulted that the meteorological parameters temperature and wind velocity discreased the concentrations of SO2 and the value of the day before S02 concentration increased the pollution respectively. Also the meteorological parameters temperature, wind velocity and humidity discreased the amount of particular material. It was observed that the day before particulate material concentration and S02 concentration increased the amount of particulate material in the second approaching. However in the third part there was a contrary relation between the amount of 03 and NO*