2002-2015 yılları arasında Türkiye-Rusya ilişkilerinde enerji güvenliği
Between the years 2002-2015 energy security in Turkey-Russia relations
- Tez No: 585253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AKÇADAĞ ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Enerji, modern insan yaşamı, endüstri ve ulaşımın temel ihtiyaçlarından biridir. Dünyada enerjiye olan ihtiyaç hızla artmakta, buna karşın enerji arzının en önemli unsuru olan fosil kaynaklar ise azalmakta ve ulaşılması zorlaşmaktadır. Bu bağlamda enerji güvenliği kavramı ön plana çıkmaktadır. Türkiye'nin, son yıllarda kaydettiği ekonomik büyümesine paralel bir şekilde enerji ihtiyacı da artmaktadır. Ancak Türkiye yerli kaynakların kısıtlı olmasından dolayı ihtiyacı olan enerjinin % 70'lik kısmını ithalat yoluyla karşılamakta olup Türkiye'nin enerji ithalatında % 55 oranla Rusya en ön sırada yer almaktadır. Türkiye'nin enerjide artan dışa bağımlılığından dolayı ülkenin dış politikasında enerji güvenliği meselesi önemli bir konu haline gelmiştir. Enerji güvenliği çerçevesinde, artan enerji talebini güvenilir, istikrarlı ve makul fiyatla tedarik etme hususu önem kazanmaktadır. Bu nedenle 1990'lı yılların ortalarından itibaren Türkiye-Rusya ilişkilerinde enerji önemli bir gündem maddesi haline gelmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile 2002-2015 yılları arasında Türkiye'nin en önemli enerji tedarikçisi olan Rusya ile olan ilişkileri enerji güvenliği ekseninde incelenecek, ortaklık/rekabet ikilemi üzerinden asimetrik karşılıklı bağımlılığın şekillendirdiği ilişkiler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the basic needs of modern human life, industry and transportation. In the world, the need for energy increases rapidly, whereas the fossil resources, which are the most important element of energy supply, decrease and become hard to reach. In this context, the concept of energy security comes to the fore. Turkey's energy demand is increasing in parallel to the economic growth recorded in recent years. But Turkey is 70% of the energy needed due to limited domestic resources to meet Turkey's energy imports through import than 55% in Russia is located in the front row. The issue of energy security in the country's foreign policy because of the increasing dependence on foreign energy has become an important issue in Turkey. Within the framework of energy security, it is important to supply the increasing energy demand with reliable, stable and reasonable prices. Therefore, since the mid-1990s energy in Turkey-Russia relations it has become an important item on the agenda. We have done this work with the most important energy suppliers in Turkey between the years 2002-2015 will be examined in relations with Russia, energy security axis, partnerships/relationships that shape the competitive dilemma will be evaluated through the asymmetrical interdependence.