Güneş enerjili su ısıtma sistemleri ve bunların tarımsal yapılarda kullanılabilme olanakları
  1. Tez No: 58527
  2. Yazar: YASEMİN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ÜMİT TURGUTALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Geçmişte ve günümüzde kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil kökenli yakıtlar insanlığın enerji gereksinimini karşılamış ancak bu yakıt birikimlerinin hızla tüketilmesi ve kullanımının çevre kirliliğine yol açması gibi nedenlerle yeni enerji kaynaklan arama yoluna gidilmiştir. Bu amaçla günümüz ve gelecekteki enerji açığını en temiz ve ekonomik olarak kapatacak; rüzgar, jeotermal, hidrolik, biomas1 ve güneş enerjisi gibi yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde önemle durulmaktadır. Güneş enerjisi, diğer yeni ve yenilenebilir kaynaklar arasında gelecekte daha da önem kazanacak bir enerji kaynağı olmakta, çevre kirliliği yapmaması ve yeryüzüne gelen güneş ışınımının, dünya enerji gereksiniminden oldukça fazla olması bunun nedeni olarak gösterilmektedir. Güneş enerjili ısıtma sistemleri teknik olarak daha az donanımlı laboratuvarlarda daha ucuz ve kolay olarak geliştirilebilmektedir. Güneş enerjisi kullanımının uygunluğu, teknik, ekonomik ve iklimsel koşullara bağlıdır. Bu çalışmada güneş enerjisi ve bundan yararlanma olanakları incelenmiştir. Güneş enerjili su ısıtma sistemleri, bunların planlanma ilkeleri ile sistemi oluşturan kısımlar üzerinde durulmuştur. Bu sistemlerle havanın açık olduğu gündüz saatlerinde, ısı soğurma özelliği iyi olan, su ve hava gibi bir akışkanda depolanan ısı enerjisinden sürekti yararlanılabilmektedir. Bunun için ısıtma sistemini oluşturan elemanların teknik özelliklerinin iyi bilinmesi ve bu doğrultuda planlama yapılması gerekmektedir. Çalışmanın sonunda, küçük bir ailenin ev kullanımı için gerekli suyu ısıtmayı sağlayacak bir sistemin projeleme ilkeleri, çeşitli kaynaklar ölçü alınarak verilmiştir. 1 Biomas, bitkisel ve hayvansal artıkların kullanılmasıyla elde edilen enerjidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the past, the fossil fuels such as coal, oil and natural gas have provided the most of humanity's energy needs. But the rapid depletion of fossil fuel reserves and the pollution problems have led to search the alternative energy resources. In this purpose, it's attached importance to the new and renewable energies as wind, geothermal, hydraulic, biomas and solar energy, because of their clean and cheap properties. Among the othsr new and renewable energy resources, solar energy seems to have much more promise for the future, owing to its non-polluting features. Avaliable solar radiation potential on the earth surface is orders of magnitude higher than the present world energy demand.Solar water heating sistems can be developed in less sophisticated laboratories cheaply and easily.The suitabilty of solar energy utilization depends on technical, economical and climatical conditions. i In this study, solar energy and its utilization for various purposes were discussed. Especially solar water heating systems were explained in detail. In addition, design principles and practices of these heating systems and their parts have been emphasized. It's possible to provide usable energy continually, by storing thermal energy transformed from solar radiation in clear daytime.Some liquid and air can be used as fluids for this purpose.Solar water heating system and its parts should be known well and designed carefully. At the end of this study, design principles for residential hot water systems have been given according to various sources.Using these data, a simple solar heating system model is prepared and its design steps have been given.