Feminist kuramda tarihselci bir yaklaşım: Hermeneutik feminizm
A historical approach to feminism: Hermeneutic feminism
- Tez No: 585261
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇÖREKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Batı felsefesine hâkim olan evrenselci düşünce, feminist kuramın hem başlangıç noktası hem de temel eleştiri konusu olmuştur. Eleştirel düzlemde feminist kuram esas olarak cinsiyet normlarının mutlak birer kültürel yasa olarak temellendirilmesiyle ve bunun sonucunda oluşan eril-dişil kutuplaşmasıyla mücadele eder. Bu kutuplaşmanın incelenmesi amacıyla, feminizmin tarihselci bir yaklaşımla ele alındığı çalışmalarda, genellikle post-modern ve post-yapısalcı kuramlardan yararlanılmış, hermeneutik ve feminizm arasındaki ilişkiye nadiren değinilmiştir. Oysa hermeneutik, sadece post-modern feminizmin güçlü bir müttefiki değil, aynı zamanda özellikle çağdaş feminist kuramın aşmaya çalıştığı rölativizm sorununun çözümü noktasında benzersiz bir dayanak sağlar. Bu çalışmada amaçlanan da, post-modern feminizmin kendisini tarihsel açıdan inceleme fırsatı sunan verimli bir kaynak olarak hermeneutiğe başvurmak, hermeneutik bir feminizmim imkânını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The universalist thought that dominated Western philosophy was both the starting point of feminist theory and the subject of fundamental criticism. On a critical level, feminist theory mainly deals with the foundation of gender norms as absolute cultural laws and the resulting masculine-feminine polarization. For the purpose of examining this polarization, in the studies where feminism is handled with a historicalist approach, post-modern and post-structuralist theories are generally used and the relationship between hermeneutics and feminism is rarely mentioned. However, hermeneutics is not only a strong ally of post-modern feminism, but also provides a unique basis for the solution of the problem of relativism that post-modern feminist theories are trying to overcome. The aim of this study is to apply hermeneutics as an efficient resource that offers the opportunity to examine post-modern feminism itself from a historical perspective and to investigate the possibility of a hermeneutical feminism.