Sub-automatic vehicle control with FPGA
FPGA ile yarı otomatik araç kontrolü
- Tez No: 585263
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YÜCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle beraber insan hayatında alışılagelmiş araç kullanımı yeni gelişmeler ile daha pratik bir kullanılabirliğe imkan sağlamaktadır. Hayatımıza hergün daha fazla empoze olan ve hergün yeni ayrıntılarla karşımıza çıkan bu gelişmeler teknolojik oluşumların aşama kaydetmesiyle otomatik kullanımı baz alan sistemlerin farklı segmentler doğrultusunda gelişme kaydetmeyeleriyle verimlilik ve kullanım kolaylığı açısından kantitatif değerlendirilebilir sonuçlar sunarak pratiklik, fonksiyonellik ve güvenlik açısından daha uygun olanı seçebilmemize olanak tanımaktadır. Mikro işlemcilerin yerini alabilecek bu sistemleri araçlar üzerindeki otomasyonlarda ve araca yeni fonksiyonellik katma açısından kullanılabilinmektedir. Hızdaki lineer değişim alanda programlanabilir kapı dizileri sisteminde değerlendirilebilinir ve istenen hız seviyesinde sürüş sağlanabilinmektedir. Kaydedilebilen bu veriler ile aracın ve sürücünün karakteristiği ve geçmiş hareketlerine dair analiz grafikleri endüstriyel kullanıma olanak sağlayan yazılımı sayesinde görüntülenebilinir ve değerlendirilebilinir. Kompact halde geliştirilmiş olan ve modüler olarak modifiye edilebilirliği bulunan alanda programlanabilir kapı dizisi gömülü sistemine kapalı kontrol döngüsü SISO ile hareket sağlanmaya çalışılmıştır. Sonrasında oluşturan sistem verileri oluşturulan kontrol sistemine uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar grafiksel ve matematiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the advancement of technology, the use of conventional tools in human life enables more practical usability with new developments. These developments, which are more and more imposed on our lives every day and come up with new details every day, enable us to choose the most appropriate one in terms of practicality, functionality and security by providing quantitative evaluable results in terms of efficiency and ease of use with the systems based on automatic use, based on the automatic usage of technological developments. These systems, which can replace microprocessors, can be used in automation on vehicles and in terms of adding new functionality to the vehicle. The linear change in speed can be evaluated in the field of programmable door arrays system and driving at the desired speed level can be achieved. This data can be recorded, and analysis graphs of the characteristics of the vehicle and the driver and past movements can be viewed and evaluated by means of the software enabling industrial use. In this project it is illustrated that the improvising the providing of the movement with closed control loop SISO to the programmable door array embedded system in the field which was developed in a compact form and modularly modifiable. Afterwards the calculated controller parameters have been sent to the designed system. The motor movement that is done via controller has been graphically and mathematically compared to the expected results.