Seçme sınavlarının engel durumlarına göre madde yanlılığının incelenmesi
An investigation of item bias for selection exams according to disability situations
  1. Tez No: 585264
  2. Yazar: GÖZDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'de ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerine yönelik olarak Merkezi Ortak Sınavlar olarak bilinen sınav yapılmaktadır. Bu sınavlar, altı temel ders için sekizinci sınıflara yılda iki defa yapılır. Bu çalışmada seçme sınavının matematik ve fen bilimleri alt testlerinin maddelerinin engelli öğrencilerin engel durumlarına göre madde yanlılığının olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, seçme sınavı maddelerinin değişen madde fonksiyonu (DMF) içerip içermediği Mantel-Haenszel (MH), Lojistik Regresyon (LR) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma grubu matematik alt testi ve fen bilimleri alt testi için 1753 adaydan oluşmaktadır. Analizler matematik alt testi için 19 madde, fen bilimleri alt testi için 20 madde üzerinden yürütülmüştür. Matematik testinde alt problemlerde toplam 2 maddenin birden fazla karşılaştırmada, 5 farklı maddenin ise alt problemlerin yalnız birinde DMF gösterdiği belirlenmiştir. Fen bilimleri testinde alt problemlerde toplam 9 maddenin birden fazla karşılaştırmada, 5 farklı maddenin ise alt problemlerin yalnız birinde DMF gösterdiği belirlenmiştir. DMF içeren maddelerin yanlı olup olmadıklarına uzman görüşleri alınarak karar verilmiştir. Matematik alt testinde 4 maddede, fen bilimleri alt testinde 8 maddede yanlılık olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there are exams known as Central Joint Exams for the eighth grade students in primary education. These exams are held twice a year for the eighth grade for six main courses. In this study, the selection test is conducted in mathematics and science. It was aimed to investigate whether the materials of have substance bias according to the disability status of the students with disabilities. For this purpose, Mantel-Haenszel (MH), Logistic Regression (LR) methods were used to determine whether the items of the selection exam contain differantial item functioning (DIF). The study group consistes of 1753 candidates for mathematics subtest and science subtest. The analyzes were conducted on 19 items for mathematics subtest and 20 items for science subtest. In the mathematics test, it was found that total of 2 items showed more than one comparison and 5 different items showed DIF in only one of the sub problems. In the science test, it was determined that 9 items had more than one comparison and 5 different items had DIF in only one of the sub-problems. It was decided whether or not the DIF-containing substances were biased by expert opinions. There was evidence of ıtem bias in 4 items in mathematics subtest and 8 items in science subtest.