Numerical simulations of experimental setups used for testing recent glaucoma drainage devices on the control of intraocular pressure abnormalities.
Göz içi basınç anormalliklerinin kontrolü için güncel glokom drenaj implantlarını test için kullanılan deney düzeneklerinin sayısal benzetimleri
- Tez No: 585268
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İHSAN KUTLAR, ÖĞR. GÖR. EMRE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yaygın olarak kullanılan glokom drenaj implantları (GDİ) özellikle ameliyat sonrası koşullarda birçok dezavantaja sahiptir. Araştırmacılar glokom drenaj implantlarının dezavantajlarını in-vivo, ex-vivo ve in-vitro deney düzeneklerinde inceleyip bunların üstesinden gelmeye çalışmışlardır. Bu çalışmada, sadece GDİ'lerin sınanmasında kullanılan in-vitro deney düzenekleri incelenmiş ve eksikleri tartışılmıştır. Bunun sonucunda yenilikçi bir deney düzeneği sunulmuştur. Ahmed ve Molteno implantlarının sayısal benzetimleri ANSYS Fluent'de bulunan poroz ortam modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. AGV için 2.5, 5, 10, 20, 25 μl/dk debilerindeki basınç kayıpları 693, 999.6, 1142.8, 1261.8, 1406.3, 1431.5 Pa olarak bulunmuştur. Tek plakalı Molteno cihazı için 9.1, 21.6, 34.7, 47, 60 debilerindeki basınç kayıpları 669.6, 1326.3, 2014.9, 2658.2, 3338.5 Pa olarak bulunmuştur. Çift plakalı molteno cihazı için 5, 10, 15, 20, 25 μl/dk debilerindeki basınç kayıpları 547.6, 691.4, 835.4, 979.6, 1124 Pa olarak bulunmuştur. XEN ve ExPress implantları geometrik olarak simüle edilmiştir. XEN implant için fizyolojik debideki basınç kaybı 12.26 mmHg olarak bulunmuştur. ExPress implant için 664, 1180, 1575, 1928, 2241 μl/dk debilerindeki basınç kayıpları 575.4, 1246.3, 1898, 2582.4, 3265.5 Pa olarak bulunmuştur. HAD sonuçları literatürdeki deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Commonly used glaucoma drainage devices (GDDs) have many disadvantageous circumstances especially in postoperative period. Researchers have investigated glaucoma drainage devices by in-vivo, ex-vivo and in-vitro experimental setups and tried to overcome their disadvantages. In this study, one branch of them, in-vitro experimental setups currently used in testing of GDDs are surveyed. Their disadvantages are discussed. As a result, a new innovative experimental setup is introduced. Then, its numerical simulations are performed using porous media approach in ANSYS Fluent for Ahmed and Molteno implants. Pressure losses of AGV at flow rates 2.5, 5, 10, 20, 25 μl/min are found as 693, 999.6, 1142.8, 1261.8, 1406.3, 1431.5 Pa respectively. Pressure Losses of single plate Molteno device at flow rates 9.1, 21.6, 34.7, 47, 60 are found as 669.6, 1326.3, 2014.9, 2658.2, 3338.5 Pa. Pressure Losses for double plate Molteno device at flow rates 5, 10, 15, 20, 25 μl/min are found as 547.6, 691.4, 835.4, 979.6, 1124 Pa. Geometric models of XEN and ExPress implants are simulated. Pressure loss of XEN implant at physiologic flow rate is found as 12.26 mmHg. Pressure losses of ExPress implant at flow rates 664, 1180, 1575, 1928, 2241 are found as 575.4, 1246.3, 1898, 2582.4, 3265.5. Lastly, CFD results are compared with experimental results in literature.