Doğu ve batı'da hümanizm/insan sevgisi: Örtüşüp ayrıştığı kısımlar
Humanism in east and west/human love: Overlaps and dissociates
- Tez No: 585288
 - Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hümanizm, Rönesans'tan bugüne güncelliğini koruyarak gelmiştir. Nitekim bugün hümanizm ile ilgili sürekli makale, tez, kitap çalışmaları veyahutta bilimsel toplantılar yapılmaya devam ediliyor. Ancak hümanizm kavramı ile ilgili hala bir kargaşa olduğu da tartışmasız kabul edilmektedir. Bu da göstermektedir ki hümanizm sadece bir tanıma ve anlama sahip değildir. Aslında bu tez naçizane bu kavram kargaşasını bir netliğe kavuşturmayı ve hümanizm kavramına yeni bir tanımlama yapmayı hedefleyen bir çalışmadır. Hümanizmin gelişinden önceki dönemle birlikte daha eski dönemlerde de kavramın adı ortada olmamasına rağmen anlam olarak var olduğu, sonraki dönemlere olan etkisi, yeniden yapılanması, insancılık ve insan sevgisi ile Doğu'da ve Batı'da birleşip ayrıştığı kısımlar araştırılmıştır. Araştırmanın hedefine yönelik olarak hümanizmin köklerinden gelişimine doğru bir araştırma yapılıp tarihsel gelişimi ve insan sevgisi ile ele alınan birlikteliğinin özünde ne anlam taşıdığı, örtüşüp ayrıştığı kısımlar esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanism,has come from the Renaissance to the present day while keeping itself up to date. As a matter of fact, continuous articles, theses, books and scientific meetings about humanism continue to be held today. However, it is accepted that there is still a confusion about the humansim notion. This shows that humanism has not only a definition or a meaning. In fact this thesis aims to clarify its contradiction in terms and to make a new definion of the humanism notion., Although the name of the Notion was not obvious in the period before the arrival of humanism and in the earlier periods,its existence as meaning, its effect on subsequent periods, the restructuring and the parts where humanism united and separated with humanity and love of humanism in the East and West has been invastigated. For the purpose of the research, it is based on the parts where humanism is researched from its roots to its development, its historical development, togetherness examining with human love and what it means in essence, where it coincides or dissociates.