Ortaokul müzik dersi öğretim programında yer alan makamsal kazanımların öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi (Afyonkarahisar ili örneği)
The evaluation of musical mode gains in secondary school music curriculum according to teacher's views (Afyonkarahi̇sar example)
- Tez No: 585325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ SEVİM ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul müzik dersi öğretim programında (2018) yer alan makamsal kazanımların öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılırken kullanılan model ise genel tarama modeli olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma gurubu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar'a bağlı ortaokullarda görev yapmakta olan 30 müzik öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlere, programda yer alan makamsal kazanımlarla ilgili 11 soru yöneltilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine göre değerlendirilirken frekans değerleri verilip kategorilere göre şekillendirilmiştir.İçerik analizinde elde edilen veriler doğrultusunda; ortaokul müzik öğretmenlerinin makamlara ilişkin bilgi düzeylerinin düşük seviyede olduğu, bu konu hakkındaki eğitim alt yapılarının, kazanımları öğrencilere aktarma yönünden yetersiz seviyede olduğu ve söz konusu kazanımların amacına ulaşmakta yetersiz kaldığı bulgularına ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin programdaki makamsal kazanımlar hususunda kendilerini yetersiz buldukları, programda yer alan makamlara hâkim olmadıkları, ancak aldıkları eğitimden kaynaklı Klasik Batı müziğinde yer alan majör ve minör duyuma olan aşinalıkları nedeni ile Nihavent ve Rast makamlarına yatkın oldukları ve söz konusu makamlara kısmen hâkim oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda daha çok bireysel çalgısı Türk müziği sazı olan öğretmenlerin bu makamlara hâkim oldukları belirlenmiştir. Program, makamsal öğeler özelinde düşünüldüğünde katılımcılar tarafından işlevsel bulunurken, görüşme formundaki sorulara verilen cevaplara bakıldığında makamların ortaokul seviyesindeki öğrencilere ağır geldiği görüşü ağırlık kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the musical mode gains in the secondary school music lesson curriculum (2018) according to the views of the teacher. While using qualitative research methods in the study, the model used was determined as the general survey model. The study group consisted of 30 music teachers working in secondary schools of Afyonkarahisar province in 2018-2019 academic year. A semi-structured interview form developed by the researcher has been used as a data collection tool in the research. The teachers involved in the study were asked 11 questions about the musical mode gains in the programme. The data obtained were evaluated according to the content analysis and the frequency values were given and shaped according to the categories. According to the data obtained in the content analysis, it was found that secondary school music teachers had a low level of knowledge about the musical modes and the educational substructures on this subject was insufficient in terms of transferring the gains to the students and these gains were insufficient in achieving the objectives. It was concluded that the teachers who participated in the study found themselves inadequate for the musical mode gains in the program, did not have full knowledge about the musical modes in the program, but they were acquainted to the Nihavend and Rast modes and partly had knowledge about them due to their familiarity with the major and minor sensations in classical Western music which they studied before. As a result of the interviews,it was determined that the teachers, whose individual instrument is Turkish music instrument, mostly had the full knowledge about these musical modes. When the program was considered in terms of musical mode elements, it was found functional by the participants, but the answers given to the questions in the interview form were dominated by the opinion that these musical modes were heavy for secondary school students.