Ortaokul müzik dersi öğretim programının öğretmen ve uzman görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the secondary school music teaching program according to the opinion of the teacher and expert
  1. Tez No: 676307
  2. Yazar: MELİS ALK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf müzik dersi öğretim programının öğretmen ve uzman görüşü doğrultusunda program geliştirme ilkelerine uygunluğunun belirlenmesidir. Çalışmada tüm öğrenme alanlarının kazanımlarına ulaşılabilirliği, kazanımların arasındaki örüntünün uygunluğu ve program öğelerine dönük değerlendirme kapsamında, program öğelerinin program geliştirme ilkelerine uygunluğu incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu; beş öğretmen, sekiz eğitim programı uzmanı ve beş müzik eğitimi uzmanı olmak üzere toplam 18 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kazanım Ulaşılabilirlik Düzeyi Belirleme Formu, Öğretmen Görüşme Formu, Program Geliştirme Uzmanı Görüşme Formu ve Müzik Eğitimi Uzmanı Görüşme Formu”kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmada, ortaokul 7. sınıf müzik dersi öğretim programının öğretmen ve uzman görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçlandığından nitel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların sosyo-demografik bilgilerini belirlemek amacıyla frekans analizi; ortaokul 7. sınıf müzik dersi öğretim programı öğretmen ve uzman görüşünü belirlemek amacıyla da elde edilen verilerin analizinde nitel analiz tekniklerinden olan“betimsel analiz”kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmadan elde edilen bulgular, araştırma soruları ile ilgili olarak neden-sonuç ilişkileri irdelenerek sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır: Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda,“Müziksel Algı ve Bilgilenme”ve“Müziksel Yaratıcılık”öğrenme alanlarına ait kazanımların büyük ölçüde hedefine ulaşmadığı, içeriğin anlamlılığı, aşamalılık ve diğer derslerle ilişkilendirilmesi (dikey kaynaşıklık) maddelerine ulaşamadığı;“Dinleme-Söyleme”ve“Müzik Kültürü”öğrenme alanlarına ait kazanımların ise çoğunlukla hedefine ulaşmasına rağmen, özellikle Türk müziğinin makamsal yapısına ve Ses grupları oluşturmaya yönelik kazanımların hedefine ulaşmadığı sonuçlarına varılmıştır. Öğretmenler ise etkinlikleri, ölçme değerlendirme çalışmalarını ve kazanımları gerçekleştirebilmek için her okulda müzik sınıfının olmaması, müzik aletleri, müzik araç gereçlerinin olmaması, sınıf mevcudunun fazla olması ve 1 ders saatinin kazanımları gerçekleştirebilmek için yeterli olmamasından dolayı sorun yaşamaktadırlar. Program geliştirme uzmanlarına göre Dinleme-söyleme ve Müzik Kültürü Öğrenme Alanına ait kazanımlar, hedef yazma ilkelerine uygun olarak oluşturulmamıştır. Ünite, içerik düzenleme ilkelerine uygun olarak düzenlenmemiştir. Ünite, içerikte yer alan bilgilerin sunuluş sırası öğrenme ilkelerine uygun şekilde ve kazanımlar arası geçişlerde birbirinin ön koşulu olacak şekilde revize edilerek hedef niteliklerinin tamamen sağlaması için iyileştirmeler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the compatibility of the middle school 7th grade music lesson curriculum with the principles of program development in line with the teachers 'and experts' opinions. In the study, the appropriateness of the achievements of all learning areas, the appropriateness of the pattern between the outcomes and the appropriateness of the program elements with the program development principles within the scope of the evaluation of the program elements were examined. The study group of the research consists of a total of 18 participants, including five teachers, eight curriculum experts and five music education experts. As data collection tool in the research,“Attainment Level Determination Form, Teacher Interview Form, Program Development Expert Interview Form and Music Education Expert Interview Form”were used. In this context, qualitative analysis technique was used in the study as it was aimed to reveal the opinions of teachers and experts in the middle school 7th grade music lesson teaching program. In this study, frequency analysis was used in order to determine the sociodemographic information of the participants, and descriptive analysis, one of the qualitative analysis techniques, was used in the analysis of the data obtained in order to determine the opinions of teachers and experts in the middle school 7th grade music lesson teaching program. In this context, the findings obtained from the research and the cause-effect relationships related to the research questions were examined and the results were interpreted. The following findings were obtained as a result of this study: In line with the data obtained from the research, it was found that the acquisitions in the fields of“Musical Perception and Information”and“Musical Creativity”did not reach their goals to a large extent, and that they could not reach the items of meaningfulness of the content, graduality and association with other lessons (vertical cohesion); although the acquisitions of the“Listening-Singing”and“Music Culture”learning areas mostly reached their goals, it was concluded that the achievements for the modal structure of Turkish music and forming voice groups did not reach their goals. Teachers, on the other hand, have problems due to the absence of a music class in every school, the absence of musical instruments, musical instruments, the large number of classes, and the fact that one lesson hour is not sufficient to carry out activities, assessment and evaluation studies and to achieve gains. According to the program development experts, the acquisitions in the Listening-Singing and Music Culture Learning Area were not created in accordance with the goal writing principles. The unit is not organized in accordance with content regulation principles. The unit can be revised in a way that the order of presentation of the information in the content is in accordance with the learning principles and as a prerequisite for each other in transition between the acquisitions, and improvements can be made to fully ensure the target qualities.