Ortaokul müzik öğretim programındaki Türk müziği kazanımlarının uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen ve öğretmen adayı görüşleri
Teachers' and pre-service teachers' views on the applicability of Turkish music learning outcomes in the secondary school music curriculum
- Tez No: 1006375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA TOPALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Rize merkez ilçesinde ortaokullarda görev yapan müzik öğretmenlerinin ve müzik öğretmeni adaylarının müzik öğretim programında yer alan Türk müziği konularının uygulanabilirliğine ilişkin görüşlerini almak amacıyla yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan durum çalışması modeli ile yürütülmüştür. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Rize merkez ilçesindeki ortaokullarda görev yapan on iki müzik öğretmeni ile ve Trabzon üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi müzik öğretmenliğinde öğrenim gören on iki son sınıf öğretmen adayları ile yürütülmüştür. Katılımcıların belirlenmesinde kartopu yöntemi kullanılmış araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış mülakat yoluyla toplamıştır. Literatür incelemesi yapıldıktan sonra araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanmış ve bu sorular, önce uzman görüşünün alınması amacı ile alanında uzman iki öğretim üyesinin görüşüne sunulmuş, ardından gerekli düzeltmeler var ise yapılıp uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Daha sonra, verilerin güvenirliğinin sağlanması amacı ile çalışma verilerine dâhil edilmeyecek birer katılımcı ile pilot çalışma yapılarak soruların anlaşılabilirliği tespit edilmiştir. Pilot çalışmanın ardından veri toplama aşamasına geçilerek çalışma grubu ile mülakatlar birebir ve yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleşmiştir. Çalışmanın güvenirliğini artırmak amacı ile yazıya dökülecek görüşme dökümleri, katılımcılara tekrar yollanarak okumaları ve eklemek ya da çıkarmak istedikleri yerler olup olmadığı sorulacak ve gelen dönütlerin ardından görüşmeler son haline getirilerek analiz aşamasına geçilmiştir. Verilerin analizinde görüşme dökümlerinden elde edilen veriler betimsel analiz yolu ile analiz edilerek kategorileştirilmiş tablolaştırılarak sonuçlandırılmıştır. Elde edilen verilere göre öğretmenlerin büyük çoğunluğu, öğrencilerin işlenen konulara yönelik ilgisinin az olduğunu, genel olarak öğrencilerin derse yönelik dikkat ve katılım düzeylerinin yetersiz olduğu, öğrencilerin seviyelerine uygun örneklerin yetersizliği ve içeriklerin sadeleştirilmesi gerekliliği ile öğrenciler arasındaki yetenek farklılıkları, popüler müzik tercihlerinin baskınlığı, ders kitaplarının içerik bakımından yetersiz bulunması ve bazı eserlerin içerik açısından öğrenciler için uygun görülmemesi gibi etkenlerin öğretim sürecini olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, Türk müziği kazanımlarının öğretim sürecinde daha etkili biçimde kazandırılabilmesi için; makamsal yapı, dizi, biçim ve formlara ilişkin kazanımların öğrencilerin hazırbulunuşluk, ilgi ve gelişim düzeyleri dikkate alınarak dinleme, taklit ve basit uygulamalara dayalı etkinliklerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of obtaining the views of music teachers working in middle schools in the central district of Rize and preservice music teachers regarding the applicability of Turkish music topics included in the music curriculum. The research was carried out using the case study model, one of the qualitative research methods. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with twelve music teachers working in middle schools in the central district of Rize and twelve senior preservice music teachers studying in the Department of Music Education at Trabzon University, Fatih Faculty of Education. The participants were selected using the snowball sampling method, and the data of the study were collected through semi-structured interviews.Following a review of the literature, semi-structured interview questions were prepared by the researcher. These questions were first submitted to two faculty members who are experts in the field in order to obtain expert opinions, and after making the necessary revisions, they were finalized for implementation. Subsequently, to ensure the reliability of the data, a pilot study was conducted with one participant from each group who was not included in the main study, and the clarity of the questions was examined. After the pilot study, the data collection phase began, and interviews with the study group were conducted individually through face-to-face interviews.In order to enhance the reliability of the study, the interview transcripts were sent back to the participants to ask whether there were any parts they wished to add or remove. Following the feedback received, the interviews were finalized and the analysis phase was initiated. In the data analysis process, the data obtained from the interview transcripts were analyzed using descriptive analysis, categorized, tabulated, and interpreted.According to the findings, the majority of teachers stated that students showed low interest in the topics covered, that students' attention and participation levels in lessons were generally insufficient, that there was a lack of examples appropriate to students' levels, and that there was a need to simplify the content. Additionally, factors such as differences in students' abilities, the dominance of popular music preferences, the inadequacy of textbooks in terms of content, and the unsuitability of some musical works for students were found to negatively affect the teaching process.In line with the research findings, it is recommended that, in order to ensure more effective acquisition of Turkish music outcomes in the teaching process, learning outcomes related to modal structure, scales, forms, and musical forms should be supported through activities based on listening, imitation, and simple practices, taking into account students' readiness levels, interests, and developmental characteristics.