Berîre hadisinin değerlendirilmesi
The assessment of Berire hadith
- Tez No: 585336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM KANARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Berîre'nin boşanma mevzusunu içeren ve Kütüb-i Sitte'de bulunan yirmi hadis, sened ve metin açısından birinci bölümde değerlendirilmeye tâbi tutulmuştur. Bütün hadislerin isnad zincirleri tablo şeklinde gösterilip metin bölümleri de eklenmiştir. İkinci bölümde bu hadisin içerdiği hüküm bağlamında sünnetin bağlayıcılığı, sünnet tasnifi ve hadisin şarihler tarafından açıklanan yönleri işlenmiştir. Aynı zamanda bu hadisin Fıkıh İlmi'ne katkısı ele alınmıştır. Efendisiyle dokuz yıllık mükâtebe sözleşmesini imzalayarak, özgürlük yoluna adım atan ilk câriye Berîre'dir. Sözleşme bedeli tek bir defada Hz. Âişe tarafından ödenmiştir. Özgürlüğüne kavuşunca daha önce efendisi tarafından evlendirildiği eşi Muğis'ten ayrılıp ayrılmamak hususunda muhayyer bırakılmıştır. Berîre'nin eşi Muğis ise ondan ayrılmak istememiştir. Ayrılmayı tercih eden Berîre'ye çok muhabbeti olan eşi Muğis bir daha onunla beraber olmak için Hz. Peygamber'e müracaat etmiştir. Hz. Peygamber (sav)“keşke eşine geri dönsen”ifadeleriyle Berîre'nin eşine geri dönmesini istemiştir, fakat Berîre bunun bir emir olup olmadığını öğrenmek istemiştir. Hz. Peygamber (sav) de emretmediğini, sadece bir aracı olduğunu belirtmiştir. Bunun bir emir olmadığını öğrenen Berîre eşine geri dönmemiştir. Çalışmamızda Berîre ile ilgili başka konular hakkındaki rivâyetler“Berîre'nin Hayatı”başlığı altında ele alınmştır. Burada sadece yukarıda bahsi geçen rivâyetin isnad ve metin tahlili yapılmıştır. Özellikle rivâyetin sünnetin bağlayıcılığı yönü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the twenty hadiths in Kutub-i Sitte which contain the divorce issue of Berîre are evaluated in the first chapter in terms of isnad and text. Isnad chains of all hadiths are shown in table form and text sections are added. In the second chapter, the context of this hadith includes the binding nature of the circumcision, the classification of the circumcision and the aspects of the hadith that are described by the Sharafi. At the same time, the contribution of this hadith to the science of fiqh was discussed. Berîre was the first curator to step into the path of freedom by signing a nine-year rewards agreement with his master. Contract price paid by Aisha at a time. When he was freed, his wife had been married by his master before and he left his imagination about whether or not to leave Muğis. Berîre's wife Muğis did not want to leave her. Berîre who prefer to leave his wife, who has an excessive conversation with the Prophet to be with him again. Prophet (pbuh) has applied. The Prophet (pbuh) wanted Berire to return to his wife“I wish you would go back to your wife ”with this epression, but Berire wanted to know if this is an order. The Prophet (pbuh) stated that he did not order, but only as an intermediary. When Berir learned that this was not an order, he did not return to his wife. In our study, other narratives about Berîre are gathered under the title of Berîre's Life Here only the isnad and text analysis of the above mentioned narrative is performed. The narrative direction of circumcision is emphasized. At the same time, the importance that Islam attaches to human freedom and the respect for women's rights are emphasized.