III. Selim hayatı, edebi kişiliği, şarkıları ve 18. yüzyıl musikisine etkileri
III. Selim life, literary personality, songs and effects on 18th century music
  1. Tez No: 585337
  2. Yazar: SEFER BOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Medeniyetlerin ortaya çıkmasında ve tarih sahnesinde yer almasındaki en büyük etken bilindiği üzere kültürdür. Varoluştan, günümüze kadar insanın içinde olduğu her şey kültürlenmenin bir parçası olmuştur. Anadolu'dan Avrupa'ya; Ortadoğu'dan Afrika'ya kadar büyük bir alanda hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu farklı kültürlerin harmanlandığı toplumları bünyesinde bulundurmuştur. Farklı ırklardan, topraklardan bir kültür oluşturma gayesi güdülmüştür. Birlik, beraberlik içerisinde her millet kendi kültür ve geleneklerini olabildiğince yaşamaya özen göstermiştir. Osmanlı İmparatorluğu her ne kadar siyasi yapısı ile bilinse de şair padişahlarında olduğu bir yapıya da sahiptir. II. Murat ile başlayan şairlik geleneği Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanunî Sultan Süleyman ve daha nice padişahta görülmüştür. Hem şiir yazan hem de şairlere gerekli desteği veren Osmanlı padişahları tarih içinde unutulmaz bir yere sahip olmuşlardır. Tez çalışmasına konu olan III. Selim Osmanlı padişahlarının yirmi sekizincisidir. Şairligi, mûsıkîşinaslıgı ve hâmîliği ile 18. Yüzyıla damga vurmuştur. Devlet işlerindeki başarısının yanında kültürel hayatın gelişmesine de ön ayak olmuştur. Özellikle dîvânında bulunan şarkıları ile tanınmıştır. Şarkı yazmanın yanında kendi yaptığı besteler de mûsıkî geleneginin gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Döneminde yetişen mûsıkîşinasları koruyan ve destekleyen III. Selim, 18. Yüzyıl Dîvân Edebiyatının parlak geçmesinde önemli bir paya sahiptir. Bu tez çalışmasında hâmîlik yaptığı mûsıkîşinaslar, şarkılarında içerik ve biçim incelenmesi ile 18. Yüzyıl mûsıkîsine etkileri geniş bir çerçevede ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
As it is known, culture is the biggest factor in the emergence of civilizations and taking place in the stage of history. Everything that existed from existence to present has been a part of culturing. From Anatolia to Europe; The Ottoman Empire, which reigned in a large area from the Middle East to Africa, included societies where different cultures were blended. The aim was to create a culture from different races and lands. Each nation has taken care to live its own culture and traditions as much as possible. Although the Ottoman Empire is known for its political structure, the poet also has a structure in which the sultans were present. II. The tradition of poetry started with Murat was seen in Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman and many other sultans. Ottoman sultans, who both wrote poems and gave the necessary support to poets, had an unforgettable place in history. III. Selim is the twenty-eighth of the Ottoman sultans. His poetry, music, and patriotism marked the 18th century. In addition to its success in state affairs, it has also led to the development of cultural life. He is especially known for his songs in his divan. In addition to writing songs, his own compositions have an important place in the development of the musical tradition. During the reign of III. Selim has an important role in the brilliant passing of 18th century Divan Literature. In this thesis, the music and the form and the effects of the music on the 18th century music will be discussed in a wide frame.