Farklı ekim zamanlarının bazı şeker tipi fasulye genotiplerinde agronomik özellikler üzerine etkisi
Effect of different sowing times on agronomical characteristics of some 'seker' type bean genotypes
  1. Tez No: 418911
  2. Yazar: SÜLEYMAN KUYUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Farklı Ekim Zamanlarının (20 Nisan, 3 Mayıs, 11 Mayıs, 19 Mayıs ve 31 Mayıs) Bazı Şeker Tipi Fasulye Genotiplerinde (Akçabelen, Arda, Bulduk, Erzincan ve İspir) verim ve bazı tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2014 yılında Konya ili Beyşehir ilçesi ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada ekim zamanı ve genotiplere bağlı olarak çıkış süresi 6,97-16,00 gün, çiçeklenme süresi ise 57,33-75,33 gün, bakla bağlama süresi 63-87 gün, anadal sayısı 3,17-6,27 adet/bitki, yaprak sayısı 18,30-34,93 adet/bitki, vejetasyon süresi 105,67-132.33 gün, bitki boyu 169,75-226.17 cm, bakla sayısı 6.00-21.60 adet/bitki, baklada tane sayısı 2,98-5.06 adet/bakla, ilk bakla yüksekliği 10,57-13,97 cm, hasat indeksi %28,86- % 35,05, 100 tane ağırlığı 46,95-68,34 g, m2'deki bitki sayısı 9,18-16.09 adet arasında değişim göstermiştir. Bütün genotiplerde en yüksek tane ve protein verimi 19 Mayıs tarihinde yapılan ekimden elde edilmiştir. Genotipler içerisinde ise, Bulduk çeşidi ön plana çıkmış ve en yüksek tane verimi (513.27 kg/da) protein oranı (% 25,53) protein verimi (131,04 kg/da) 19 Mayıs tarihinde ekilen Bulduk çeşidinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Beyşehir Town of Konya City ecological conditions for one year (2014) by sowing different times (20 April, 3 May, 11 May, 19 May and 31 May) to determination of yield, some agricultural and quality characteristics of şeker type bean genotypes. According to the results of present study, following ranges were obtained; 6,97-16,00 days to emergence, 57,33-75,33 days to flowering, 63-87 days to pod, 3,17-6,27 for number of main branch per plant, 18,30-34,93 for number of leave per plant, 105,67-132.33 for vegetation length, 169,75-226.17 cm for plant height, 6.00-21.60 for number of pod per plant, 2,98-5.06 for number of seed per pod, 10,57- 13,97 cm for first pod height, %28,86- % 35,05 for harvest index, 46,95-68,34 g for one hundred seed weight and 9,18-16.09 per m2 for number of plant. For all the genotypes, the highest seed yield and protein yield was obtained from the 19th of May sowing time. Among the genotypes, the Bulduk genotype was promising and the highest seed yield (513.27 kg da-1), protein ratio (25,53%), protein yield (131,04 kg da-1) was obtained from the Bulduk genotype which was sown on 19th of May.