Erzincan ilinde çeşitli sebzelerden izole edilen (Fusarium) türleri ile bunların kültürel ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 58533
  2. Yazar: ŞABAN KORDALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKOL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışma, Erzincan İli'nde, kök çürüklüğü ve solgunluk simptomu gösteren biber, domates, fasulye, hıyar, kavun, karpuz ve soğanlardaki Fusarium türleri ile, bu türlerin kültürel ve morfolojik özelliklerim belirlemek için, 1995-1996 yılları arasında yapılmıştır. İzolasyon çalışmaları sonucu, toplam 366 Fusarium izolatı elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen izolatlann % 7. 7si F. acuminatum, % 0.8'i F. arthrosporioides, % 0.8'i F. avenaceum, % 0.3'ü F. chlamydosporum, % 47.0'si F. equiseti, % 1. 1*1 F. nygamai, % 27.5i F oxysporum, % 1.4*ü F. protiferatum, % 13.1i F. solan,ve % 0.3'ü F. solanı var. martii f.2 ' dir. İzolasyon sıklığına göre, biberlerden F. equiseti, F. oxysporum, F. solanı, F. acuminatum ve F. protiferatum; domateslerden F. oxysporum, F. equiseti, F. solanı ve F. acuminatum; fasulyelerden F. equiseti, F. oxysporum, F. acuminatum, F. solanı, F. avenaceum, F. arthrosporioides ve F. solanı var. martii f.2; hıyarlardan F. equiseti, F. oxysporum, F. solanı, F. nygamai, F. arthrosporioides ve F. chlamydosporum, kavunlardan F. equiseti, F. oxysporum, F. solanı, F. acuminatum ve F. proüferatum; karpuzlardan F. equiseti, F. oxysporum, F. solanı, F. nygamai, F. acuminatum ve F. avenaceum; soğanlardan ise F. oxysporum, F. solanı, F. equiseti, F. acuminatum ve F. protiferatum türleri izole edilmiştir. Saptanan bu türlerden, F. nygamai ve F. solanı var. martii f.2, Türkiye fiıngus florası için yeni kayıttır. Ayrıca, F. equiseti ve F. protiferatum için biber; F. acuminatum için domates; F. arthrosporioides için fasulye; F. arthrosporioides ve F. chlamydosporum için hıyar bitkileri, Türkiye'de yeni konukçu kaydı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to determine Fusarium species on pepper, tomato, bean, cucumber, melon, watermelon and onion showing root rot and wilt, in Erzincan Province during 1995-1996 and their cultural and morphological characteristics. At the result of isolation studies, 366 Fusarium isolates were obtained totally. These isolates (with the percent of species in brackets) are been made up of F. acuminatum (7.7 %), F. arthrosporioides (0.8 %), F. avenaceum (0.8 %), F. chlamydosporum (0.3 %), F. equiseti (47.0 %), F nygamai (1.1 %), F oxysporum (27.5 %), F proliferatum (1.4 %), F solani (13.1 %) and F solanı var. martü f.2 (0.3 %). According to isolation density, from pepper: F. equiseti, F. oxysporum, F. solani, F. acuminatum and F. proliferatum; from tomato: F. oxysporum, F. equiseti, F. solani and F. acuminatum; from bean F. equiseti, F. oxysporum, F. acuminatum, F. solani, F. avenaceum, F. arthrosporioides and F. solani yar. martii f.2; from cucumber : F. equiseti, F. oxysporum, F. solani, F. nygamai, F. arthrosporioides and F. chlamydosporum; from melon: F. equiseti, F. oxysporum, F. solani, F. acuminatum and F. proliferatum; from watermelon: F. equiseti, F. oxysporum, F. solani, F. nygamai, F. acuminatum and F. avenaceum; from onion: F. oxysporum, F. solani, F. equiseti, F. acuminatum and F. proliferatum species were isolated. Among these species, F. nygamai and F. solani var. martii f.2 are new records for the Turkish mycoflora. In addition, pepper for F. equiseti and F. proliferatum, tomato for F. acuminatum, bean for F. arthrosporioides, cucumber for F. arthrosporioides and F. chlamydosporum were determined as new host records in Turkey.