İşletmelerde örgütsel güvenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Beyaz eşya bayileri üzerinde bir araştırma
Relationship between organizational trust and organizational commitment in business: A research on whi̇te goods dealers
- Tez No: 585340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU TOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütlerine duydukları güvenin örgütsel bağlılıklarını nasıl etkilediğinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, tanınmış bir uluslararası beyaz eşya firmasının Ege ve Akdeniz'de faaliyet gösteren 250 bayisi üzerinde bir Survey araştırması gerçekleştirilmiş; 45 bayiden toplam 114 katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini; yöneticiye, çalışma arkadaşlarına ve örgütlerine hissettikleri güven düzeylerini; duygusal, devamlılık ve normatif bağlılık seviyelerini ve son olarak, örgütsel güvenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik analizler yapılmıştır. Yapılan Korelasyon analizi sonuçlarına göre, Örgütsel Güvenin üç alt boyutunun (Yöneticiye Güven, Çalışma Arkadaşlarına Güven ve Örgüte Güven) hem Duygusal Bağlılık hem de Normatif Bağlılık ile pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Devamlılık Bağlılığı ile Arkadaşlara Güven ve Örgüte Güven değişkenleri arasında ise negatif yönlü ancak zayıf bir ilişki saptanmıştır. Regresyon Analizi sonucunda ise Örgütsel Güvenin yalnızca Örgüte Güven alt boyutunun Duygusal Bağlılığı arttırıcı etkisi tespit edilirken; Normatif bağlılık üzerinde hem Yöneticiye Güven hem de Örgüte Güven değişkenlerinin birlikte benzer etkiyi gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how the trust of employees in their organizations affects their organizational commitment. To this end, a Survey was conducted on 250 dealers of a well-known international white goods company operating in the Aegean and Mediterranean regions. Data was collected from a total of 114 participants from 45 dealers. Demographic characteristics of the participants; their level of trust in the manager, colleagues and organizations; emotional, continuity and normative commitment levels and finally, the effects of organizational trust on organizational commitment were analyzed. According to the results of the correlation analysis, three sub-dimensions of Organizational Trust (Trust to Manager, Trust to Colleagues and Trust to Organization) were found to have a positive and moderate relationship with both Emotional Commitment and Normative Commitment. On the other hand, there was a negative but weak relationship between Continuity Commitment and Friends Trust and Organizational Trust variables. As a result of the regression analysis, only the organizational trust sub-dimension of Organizational Trust was found to increase the affective commitment. Both Confidence in Manager and Confidence in Organization have a similar effect on normative commitment.